Dwuletni sad gruszowy odmian ‘Konferencja’ i ‘Concorde’ na pigwie S z przebarwieniami liści
Właściciel sadu skarżył się, że liście odmiany ‘Konferencja’ w trakcie sezonu wegetacyjnego zabarwiają się na czerwono. Posadzono je przed mroźną zimą 2005/06. Gwałtowne spadki temperatury wiosną tego roku wyzwoliły/nasiliły przebarwienia. Czerwone zabarwienie liści może być spowodowane przez wiele czynników. Często sprawcą jest zamieranie grusz, choroba fitoplazmatyczna dość rozpowszechniona w wielu rejonach, ale nie zawsze. Zmiany koloru liści w trakcie sezonu mogą być również wywołane niedoborem fosforu, który pogłębia się w niskiej temperaturze. Analiza gleby bywa niemiarodajna, gdyż pierwiastek ten w glebie może być niedostępny dla rośliny. Aby wykluczyć w przyszłości ten czynnik należałoby jesienią zastosować 50-60 kg/ha fosforu w czystym składniku w pasy herbicydowe i/lub opryskiwać drzewa nawozem fosforowym.
Drzewka odmiany ‘Concorde’ nie wykazywały przebarwień. Okazuje się, że ich przyczyną może być również częściowa niezgodność między podkładką, w tym wypadku pigwą S, a odmianą. ‘Konferencja’ nie zrasta się z nią tak silnie jak inne odmiany. Zjawisko częściowej niezgodności ujawnia się na niej w warunkach stresowych, takich jak spadek temperatury lub susza.
Ponadto w sadzie gruszowym nie było rusztowań ani palików podtrzymujących drzewka, dlatego nie zakotwiczyły się one mocno w podłożu i silne wiatry, mogły nadrywać korzenie i zmniejszyć możliwość pobierania wody i składników pokarmowych.
W tym konkretnym przypadku doradca zalecił: nawożenie fosforowe doglebowe i dolistne, jesienią i wiosną przyszłego roku, podpory, wiosenne nawożenie azotem, a jesienią tego roku po zbiorze 2 zabiegi mocznikiem 5 kg/ha (powtórzyć po 7 dniach), pamiętając, że nie wolno zwiększać dawek nawozu, aby nie wzmóc przemarzania pąków zimą. Zalecił również ściółkowanie pasów herbicydowych, najlepiej zużytym podłożem pieczarkowym, które jest mikrobiologicznie czynne. Ściółkowanie po kwitnieniu zwłaszcza w młodym sadzie zwiększa wilgotność gleby i aktywność organizmów glebowych, zwiększa też dostępność składników pokarmowych i minimalizuje stresy. [BPS]