Czy uprawa malin jest opłacalna?

Podczas drugiego dnia XIII Konferencji Sadowniczej „Jagodowe trendy” (19.01 – 20.01.2017 r.) wykład dotyczący porównania opłacalności produkcji malin w gruncie oraz pod osłonami wygłosił dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Maliny letnie po kilku latach zapomnienia, kiedy to na naszych plantacjach dominowały odmiany jesienne, zaczynają wracać do łask z dwóch powodów. Po pierwsze, termin zbioru wydłużył się, a po drugie, maliny letnie ze względu na swoje cechy odmianowe znajdują odbiorców na rynku deserowym, który prawdopodobnie stanie się dominujący w najbliższej przyszłości – rozpoczął Prelegent. Jak się okazuje, barierę w podejmowaniu tego rodzaju upraw wciąż stanowi konieczność poczynienia dość dużych nakładów finansowych.

Koszty inwestycji uzależnione są przede wszystkim od wyboru konkretnego sposobu uprawy. Doktor Paszko wyróżnia trzy rodzaje plantacji. Możemy zdecydować się na uprawę malin w gruncie, gdzie rośliny sadzone są na płask, konstrukcje rusztowania stanowią słupki betonowe lub drewniane, nie ma tam nawadniania. Jest to tzw. tradycyjna plantacja malin. Docelowym będzie rynek przetwórczy, czasami deserowy. Prelegent wymienia również uprawę malin w gruncie na zagonach lub na płask, na agrowłókninie, z nawadnianiem kropelkowym oraz konstrukcją rusztowania, słupkami betonowymi lub stalowymi. Takie owoce przeznaczone są na rynek deserowy. Trzecim sposobem jest uprawa malin w tunelu foliowym, na zagonach w gruncie lub pod agrowłókniną, z nawadnianiem i fertygacją, profesjonalną konstrukcją rusztowania. Będą to owoce najwyższej jakości na rynek deserowy.

Co składa się na koszty bezpośrednie? Będą to nakłady inwestycyjne (tunele, nawadnianie, rusztowanie, robocizna) – amortyzacja konstrukcji oraz samo założenie plantacji (materiały, sadzonki, robocizna) plus okres inwestycyjny – amortyzacja plantacji. Nie można również zapomnieć o pielęgnacji plantacji w okresie plonowania – koszty produkcji.

Maliny letnie w gruncie – konstrukcja rusztowania, koszty założenia plantacji, okres inwestycyjny (1 – 2 lata), dochodzenie do normalnego plonowania 1 – 2 lata – niższe plony – to daje nam ok. 30,2 tys. zł łącznych kosztów założenia plantacji w gruncie na obszarze jednego hektara. W przypadki zastosowania agrowłókniny 42 tys. zł. W przypadku malin letnich w tunelu – konstrukcja tunelu, rusztowanie; koszty założenia plantacji, okres inwestycyjny 1 – 2 lata, normalne owocowanie 2 – 3 rok – tutaj koszt założenia jest dużo wyższy, bo wynosi aż 337,5 tys. zł/ha.

Doktor Paszko obliczając koszty bezpośrednie produkcji wziął pod uwagę materiały: nawozy posypowe, dolistne, do fertgacji; pestycydy, herbicydy, pestycydy biologiczne; ochronę biologiczną (pułapki feromonowe, dobroczynek) oraz inne materiały (sznurki, zapinki do mocowania pędów, opakowania jednorazowe, skrzynki plastikowe, wózki do zbioru). Pod pojęciem robocizna rozumiemy natomiast: rozciąganie sznurków, mocowanie do linek, plewienie, nawożenie, fertygację, ochronę biologiczną, usuwanie odrostów korzeniowych, zabiegi formujące, cięcie malin po zbiorze, podnoszenie i opuszczanie folii do wentylacji, zwijanie folii na zimę, zbiór owoców.

Pozostałe koszty: certyfikacji, transportu i zapylania

Dochodowość produkcji malin letnich w zależności od typu uprawy według obliczeń dr Paszko:

MALINY W GRUNCIE: średni plon w t/ha – 6,50; średnia ważona zbytu w zł/kg – 5,42; wartość produkcji towarowej w tys. zł/ha – 35,2; koszty bezpośrednie produkcji w tys. zł/ha – 23,8; nadwyżka bezpośrednia w tys. zł/ha – 11,4; koszty bezpośrednie jednostkowe w zł/kg – 3,65; opłacalność produkcji w % – 148.

MALINY W GRUNCIE NA AGROWŁÓKNINIE: średni plon w t/ha – 10,4; średnia ważona zbytu w zł/kg – 8,35; wartość produkcji towarowej w tys. zł/ha – 86,8; koszty bezpośrednie produkcji w tys. zł/ha – 51,5; nadwyżka bezpośrednia w tys. zł/ha – 35,3; koszty bezpośrednie jednostkowe w zł/kg – 4,95; opłacalność produkcji w % – 169.

MALINY W TUNELU (PLON NISKI) średni plon w t/ha – 18,4; średnia ważona zbytu w zł/kg – 12,1; wartość produkcji towarowej w tys. zł/ha – 222,6; koszty bezpośrednie produkcji w tys. zł/ha – 141,4; nadwyżka bezpośrednia w tys. zł/ha – 81,2; koszty bezpośrednie jednostkowe w zł/kg – 7,68; opłacalność produkcji w % – 157.

MALINY W TUNELU (PLON WYSOKI) średni plon w t/ha – 26,9; średnia ważona zbytu w zł/kg – 12,2; wartość produkcji towarowej w tys. zł/ha – 328,2; koszty bezpośrednie produkcji w tys. zł/ha – 162,5; nadwyżka bezpośrednia w tys. zł/ha – 165,7; koszty bezpośrednie jednostkowe w zł/kg – 6,04; opłacalność produkcji w % – 202.

Podsumowując, Prelegent zwrócił uwagę, że uprawa malin jest najtrudniejsza ze wszystkich owoców jagodowych ze względu na: wysokie nakłady inwestycyjne, wysokie plony tylko z dobrego materiału wyjściowego, wysokie koszty zbioru, bardzo duży wpływ czynników atmosferycznych na proces zbioru (zwłaszcza w polu), bardzo duże wymagania w trakcie zbioru owoców, właściwy termin zbioru (przejrzewanie, ciemnienie owoców), koszty przygotowywania do sprzedaży, konieczność schładzania owoców, problemy z ochroną przed szkodnikami i chorobami, wymagana wysoka zdrowotność, ryzyko związane z transportem na większe odległości.

 IMG 6586

fot. pixabay

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X