Ciecz kalifornijska na mączniaka? Tak, jak najszybciej!

 

Bardzo interesującą poradę dotyczącą zwalczania mączniaka znaleźliśmy na stronie Uniwersytetu Stanu Michigan. Wyniki doświadczeń tamtejszych naukowców dowodzą, że wczesnowiosenne stosowanie cieczy kalifornijskiej znacznie powstrzymuje ekspansję mącznika jabłoni.

Zarodniki mączniaka, które nie zostały wymrożone zimą, ponownie zaatakują rośliny wiosną. Wykonanie oprysku na początku wegetacji wypali zarodniki, zanim zdążą zainfekować drzewa.

Ciecz kalifornijska zadziała efektywnie, jeśli zastosujemy ją na początku sezonu, kiedy rozpoczyna się proces wegetacyjny. Gdy rośliny są jeszcze w spoczynku, możemy ją połączyć z olejem, co spowoduje lepszą penetrację zakażonych tkanek. Po pojawieniu się zielonych części rośliny, nie należy mieszać cieczy z olejem, ponieważ uszkodzimy zdrowe tkanki! Zaleca się, aby nie używać oleju przez tydzień od momentu opryskiwania cieczą kalifornijską. Jeśli mamy już zielone części rośliny, należy zmniejszyć stężenie cieczy.

Dawki w zależności od stadium rozwoju: od 10 funtów (4,5359 kg) do 12 funtów (5,4431 kg) na 100 galonów (ok. 380 litrów wody) lub od 5 funtów (2,2679 kg) do 6 funtów (2,7215 kg) , gdy mamy już listki.

Źródło: http://msue.anr.msu.edu/news/lime_sulfur_sprays_can_improve_spring_disease_control

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #3 REDAKCJA 2017-04-06 08:52
Odpowiedź na wiele pytań znajdzie Pan w poniższych artykułach:

http://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/inne/2968-weglany-ibe-czy-ciecz-kalifornijska

http://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/baza-wiedzy/gorace-tematy/101-ciecz-kalifornijska-ostronie?highlight=WyJjaWVjeiIsImthbGlmb3JuaWpza1x1MDEwNSIsImNpZWN6IGthbGlmb3JuaWpza1x1MDEwNSJd

W celu uzyskania odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania, chociażby sposobu przygotowania cieczy, proponujemy skontaktować się z naszym zaprzyjaźnionym doradcą, tel. 509 847 221.

Jako portal nie prowadzimy doradztwa, ale wedle tego, co słyszymy od sadowników, polecamy być ostrożnym w dawkowaniu.
Cytować
0 #2 Guest 2017-04-06 07:40
a jak się ma na mączniaka węglan potasu? czy również jest skuteczny? kiedy najlepiej stosować? ile razy i w jakiej dawce? czy są badania na ten temat i czy jest fitotoksyczny?
Cytować
-1 #1 Guest 2017-04-06 07:37
Mamy wielką prośbę niech ktoś - najlepiej osoba umieszczająca ten artykuł - przełoży to na nasze realia, jak to jest u nas z tą cieczą kalifornijską. Po pierwsze czy można stosować ciecz u nas w polsce? Po drugie jak się robi taką ciecz - konkretny przepis, a jeśli nie wiadomo jak, żeby podać gdzie można taką ciecz kupić?, po trzecie - podać po naszemu dawkowanie, zakres stosowania i kiedy i ile razy można w sezonie. PO czwarte wreszcie podać jakieś nasze polskie przykłady badań i efekty na ile taki środek jest skuteczny, na ile jest fitotoksyczny. Dziękujemy z góry, pozdrawiamy i prosimy o odpowiedź.
Cytować

Powiązane artykuły

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. I

X