Co na chwasty?

Herbicydy, mimo iż stopniowo tracą znaczenie na rzecz metod alternatywnych jeszcze długo będą odgrywały ważną rolę w zwalczaniu chwastów w sadach, między innymi z powodu stosunkowo niskiej ceny, łatwości aplikacji i wysokiej skuteczności.

Chwasty w sadach powinno się zwalczać od wiosny do jesieni, gdy są w fazach rozwojowych najbardziej wrażliwych na działanie herbicydu. Należy pamiętać, by nie dopuścić do zakwitania i dojrzewania nasion chwastów w sadzie!

W celu zapewnienia maksymalnej skuteczności zabiegów należy właściwie dobierać herbicydy i ich dawki do aktualnego stanu zachwaszczenia.

Do zwalczania chwastów w sadzie po wschodach polecane są herbicydy dolistne z grupy aminofosfonianów, zawierające glifosat. Są to środki o działaniu układowym przeznaczone do zwalczania perzu, a także innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych jednorocznych oraz wieloletnich. Najlepszym uzupełnieniem dla glifosatu są inne herbicydy o działaniu układowym oparte na substancji czynnej MCPA, wykorzystywane zarówno w prowadzeniu sadów metodą tradycyjną jak i integrowaną.

Najskuteczniejsze połączenie glifosatu i MCPA w jednym herbicydzie, najlepszy jak dotąd sposób na chwasty w sadach prezentuje ORKAN 350 SL (260 g glifosatu i 90 g MCPA w 1 l środka).

Orkan 350 SL przeznaczony jest do niszczenia głęboko korzeniących się chwastów wieloletnich,  takich jak skrzyp plony, mniszek pospolity, powój polny oraz innych chwastów jedno i dwuliściennych w sadach drzew pestkowych i ziarnkowych.

Pierwsze objawy działania środka na chwasty widoczne są po upływie 7-14 dni od wykonania zabiegu. Zamieranie chwastów następuje po około 30 dniach. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie środka. ORKAN 350 SL skutecznie reguluje zachwaszczenie w sadach.

 

Źródło: SynthosAgro

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X