Czy zakwaszać wodę do rolniczych/sadowniczych oprysków?
Gdy nadchodzi każdy nowy sezon wegetacji a wraz z nim sadownicy i rolnicy planują ochronę roślin, zawsze pojawiają się pytania jak najskuteczniej chronić, by uzyskać maksymalne efekty swojej pracy. Nie od dziś wiadomo, że jednym z czynników wpływających na skuteczność działania środków ochrony roślin jest odpowiednia jakość wody używanej do sporządzania cieczy roboczej. Wiele środków ochrony silnie reaguje na odczyn wody stosowanej do zabiegów ochrony. Wysoka twardość wody i wysokie pH znacznie ograniczają skuteczność działania pestycydów. Do pestycydów o kwaśnym odczynie, a tych na rynku jest zdecydowana większość, należy używać wody zakwaszonej, a pestycydy o odczynie zasadowym (np. preparaty miedziowe), w celu sporządzenia cieczy roboczej należy wlewać do wody nie zakwaszonej.
Jeśli woda do oprysków ma pH powyżej 7, to większość pestycydów ulega szybkiemu rozkładowi i dezaktywacji. W związku z tym środki ochrony roślin mogą mieć bardzo słabe działanie, a zabiegi ochrony mogą być nawet całkowicie nieefektywne. Woda o niskim pH odznacza się korozyjnością, natomiast woda o wysokim pH wykazuje skłonności do pienienia się. Najbardziej optymalnym pH wody używanej do zabiegów ze środkami ochrony roślin jest woda lekko kwaśna o pH (4,5-6).
W świetle powyższego, wodę o zasadowym odczynie, przed dodaniem środka ochrony roślin należy zakwaszać, stosując adiuwanty lub kondycjonery wody.
Spośród wielu dostępnych na rynku produktów warto sięgnąć po nowy, wielofunkcyjny kondycjoner wody KONKRET.
KONKRET jest wielofunkcyjnym kondycjonerem wody o działaniu zakwaszającym, który reguluje pH wody używanej do stosowania nalistnego agrochemikaliów. Spełnia funkcję zmiękczacza, adiuwanta, antypieniacza i zwilżacza.
Poprzez zakwaszenie wody KONKRET obniża jej pH i tym samym zwiększa skuteczność działania nawozów dolistnych oraz środków ochrony roślin. Ułatwia penetrację substancji aktywnej wewnątrz liścia. Nie powoduje hydrolizy chemicznej substancji aktywnej. Nie powoduje unieszkodliwiania pestycydów biologicznych. Zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy roboczej.
Zalecana dawka: 50 ml/100 l wody; dawkę można zwiększać aż do uzyskania koloru odpowiadającego właściwemu pH.
Uwaga:
KONKRET można mieszać z większością środków ochrony roślin najczęściej stosowanych w rolnictwie z wyjątkiem olejów mineralnych. W przypadku upraw wrażliwych należy najpierw przeprowadzić próby na kilku roślinach zanim zastosuje się produkt na szerokim areale upraw.
Źródło: SynthosAgro