
Aktualności z plantacji truskawek 16.04.2025
Sezon uprawy truskawek w 2025 roku nabiera tempa, jednak sytuacja na plantacjach jest zróżnicowana w zależności od zastosowanych metod ochrony i wieku roślin. Na części plantacji zbiory z pewnością rozpoczną się później niż w ubiegłym roku, a w terminach zbiorów wyraźnie widoczne będzie duże zróżnicowanie – szczególnie pomiędzy uprawami pod płaskimi osłonami z folii perforowanej, włókniny oraz tymi prowadzonymi w gruncie. Najnowsze informacje z terenu, przekazane przez Jacka Witkowskiego (Timac Agro Polska), wskazują na dynamiczny, lecz niejednorodny obraz kondycji upraw.
Truskawki pod płaskimi osłonami
Plantacje truskawek okryte folią perforowaną wykazują duże zróżnicowanie pod względem kondycji. Można zaobserwować zarówno bardzo dobrze rozwinięte plantacje, jak i te o średniej jakości, a nawet słabe – z nierozbudowanym systemem korzeniowym i słabym kwitnieniem. Na liściach widoczne są brązowe ślady zaschniętych oparzeń spowodowanych wysoką temperaturą pod folią, a także czarne otarcia będące efektem tarcia o osłonę.
Plantatorzy mają już za sobą pierwsze nawożenie preparatem Eurofertil 33 N-process i w najbliższym czasie planują aplikację nawozu azotowo-wapniowego Sulfammo. Przeprowadzono również pierwsze zabiegi przeciwko roztoczom i przędziorkom, które intensywnie żerują na plantacjach pod osłonami – zarówno folią perforowaną, jak i włókniną.
Kondycja plantacji pod płaskimi osłonami z włókniny oceniana jest jako bardzo dobra. Rośliny ładnie się regenerują po przemarznięciach. Część plantacji została już odkryta, natomiast inne wciąż pozostają pod osłonami. Aktualnie wykonywane są pierwsze zabiegi chemiczne przeciwko szarej pleśni, mączniakowi oraz kwieciakowi. Dodatkowo aplikowany jest produkt Seactiv Leos w dawce 3 litrów na hektar – w celu wzmocnienia pąków kwiatowych.
Na niektórych plantacjach odmian Rumba i Alba można już zaobserwować zawiązane owoce – największe osiągają rozmiar monety pięciozłotowej. Plantacje te są już po aplikacji Seactiv Leos. W najbliższych dniach planowane jest stosowanie preparatu Maxi Fruit, który wspomaga podziały komórkowe w roślinie właśnie w fazie zawiązywania owoców, opadania płatków kwiatowych i pełni kwitnienia.
Nawadnianie i nawożenie
Pomimo sporadycznych opadów, w wielu regionach utrzymuje się susza, co wymusza konieczność nawadniania deszczowniami. Plantatorzy rozkładają już linie fertygacyjne i przygotowują się do pierwszych aplikacji nawozów poprzez ten system. Rekomendowanym produktem na początek jest KSC 6 Fitactyl – nawóz NPK z mikroelementami i podwyższoną zawartością siarki.
Pozostałe obserwacje i zabiegi
Plantacje są systematycznie pielone. Po świętach, na części z nich rozpocznie się ściółkowanie ze względu na zawiązywanie owoców. Sezon wegetacyjny przebiega dynamicznie, co sugeruje, że terminy zbiorów niekoniecznie będą opóźnione względem ubiegłego roku. Przewiduje się jednak duże różnice w terminach dojrzewania truskawek w zależności od rodzaju uprawy.
W niektórych tunelach foliowych widoczne są już pierwsze zabielające się owoce, co daje nadzieję na rozpoczęcie zbiorów w okolicach majówki.
Problemy chorobowe
Na plantacjach wieloletnich obserwuje się poważne objawy wertycyliozy – groźnej choroby, która szczególnie dotyka plantacje dwu- i trzyletnie. W skrajnych przypadkach może ona prowadzić do całkowitego zniszczenia upraw, nawet na dużych powierzchniach.
Nowe nasadzenia
Trwają intensywne nasadzenia młodych sadzonek frigo odmian Azja i Rumba. Przed sadzeniem, na podstawie analizy gleby, aplikowano fosfor w postaci Eurofertil Top 49 NPS. Około tydzień po posadzeniu zaleca się dolistne nawożenie preparatem Starter lub jego aplikację poprzez fertygację – w celu wsparcia procesu ukorzeniania się młodych roślin.