Truskawki w tunelu: ochrona i budowanie plonu

Kilka słonecznych dni sprawiło, że w tunelowych uprawach truskawek wszystko błyskawicznie przyspieszyło. Kwiaty są wszędzie, a w niektórych miejscach owoce z pierwszych kwiatów są już całkiem spore. Szykuje się zmiana pogody i, chociaż w tunelach nie będzie padał deszcz, to wilgoć na pewno się pojawi, a warunki do rozwoju antraknozy i szarej pleśni będą idealne. Kilka słonecznych dni należy wykorzystać na ważne zabiegi ochrony i stymulacji.

W pierwszej kolejności należy zadbać o jakość kwiatów i żywotność pyłku. Przy wysokich temperaturach, jakie panują w tunelach, warunki do zapylania wcale nie są optymalne, a kwiaty przekwitają bardzo szybko. Wskazane jest podanie naturalnego biostymulatora algowego BM Start, który doskonale reguluje proces kwitnienia, a ponadto dostarcza niezbędny w tym okresie bor. Zabieg ten należy połączyć z Vaxiplantem, tak aby przed spodziewaną zmianą pogody wyprzedzić zagrożenia o kilka dni i wzmocnić naturalną odporność roślin.

W przypadku pojawienia się w tunelu większej wilgotności konieczne będzie zastosowanie silniejszych działań przeciwko szarej pleśni, np. Pyrus, oraz antraknozie - w postaci mieszaniny azoksystrobiny i difenokonazolu. Zdarzają się miejsca, gdzie truskawki zostały uszkodzone przez zbyt wysoką temperaturę, w takich sytuacjach warto sięgnąć po antystresowe właściwości preparatu ASAHI SL.

Czas na wielkość

Tam, gdzie kwitnienie jest już w połowie i rozpoczyna się walka o jakość owoców, należy zadbać również o ich kaliber, tak aby rosły dorodne do samego końca. Jest to czas na rozpoczęcie programu budowania wielkości owoców z użyciem biostymulatora Calibra. Produkt ten pobudza podziały komórkowe zachodzące w młodych owocach. Im więcej komórek powstanie na tym etapie, tym większe owoce uzyskamy później, podczas rozrostu komórek w trakcie dojrzewania. Co ważne, Calibra powiększa owoce, nie wpływając negatywnie na ich twardość ani zawartość cukrów.
Optymalne jest wykonanie trzech zabiegów w odstępach co około 5–7 dni. Calibrę można z powodzeniem mieszać z dobrej jakości nawozami wapniowymi i krzemem, a także fungicydami.

IMG_8316.jpg

Objawy chorób znajdą się i w tunelu...

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Aktualności z plantacji truskawek 16.04.2025

Maliny po przymrozkach 15.04.2025

Sadownicy polują

X