KOMUNIKAT SKS 6 2018-04-24, Truskawka, malina, borówka
UPRAWY JAGODOWE: truskawka, malina, borówka
CHOROBY TRUSKAWKI
W truskawce na dnie rozety liściowej ukazują się pierwsze pąki kwiatowe. Na plantacjach na których w zeszłym roku obserwowano nasilenie mączniak wskazane jest wykonanie zabiegów ograniczających chorobę przy użyciu produktów strobilurynowych m.in. Zato 50 WG w dawce 0,25 kg/ha lub Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Drugi z wymienionych produktów może być wykorzystany również do zwalczania antraknozy, szarej pleśni i skórzastej zgnilizny owoców w okresie około kwitnienia. W ochronie przed szara pleśnią i antraknozą możemy również zastosować preparaty zawierające kaptanem w dawce 1,9 kg/ha.
TRUSKAWKA: ROZTOCZ TRUSKAWKOWIEC
Zwalczanie należy rozpocząć po stwierdzeniu obecności szkodnika na plantacji, niezależnie od fazy wzrostu i rozwoju roślin. Do zwalczania można zastosować produkt z grupy METI np. Ortus 05 SC w dawce 1,25 l/ha. Produkt na szkodnika wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, natomiast na roślinie działa powierzchniowo.
TRUSKAWKA: PRZĘDZIOREK CHEMIELOWIEC
Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się szkodnika. Podstawą do zwalczania szkodników powinna być szczegółowa lustracja plantacji. Po zauważeniu szkodnika lub pierwszych objawów jego żerowania, należy wykonać zabieg zwalczający środkiem należącym do grupy makrocyklicznych laktonów np. Acaramik 018 EC w dawce 1,2 l/ha lub Ortus 05 SC 2,0 l/ha Uwaga: Zabiegi z użyciem abamektyny należy wykonywać wieczorem, gdyż ulegają foto-rozkładowi przez słońce.
ANTRAKNOZA MALINY
Maliny rozpoczęły już wegetacje na dobre. W uprawie tego gatunku tuż przed kwitnieniem występuje dobry czas na rozpoczęcie zabiegów ograniczających występowanie antraknozy maliny. W tym celu polecamy wykorzystanie produktów zawierających kaptan w dawce 1,9 kg/ha.
MALINA: MSZYCE, ZWÓJKI, KWIECIAK, KISTNIK
Mszyce w uprawie malin występują sporadycznie, natomiast w sytuacji gdy stwierdzimy pierwsze osobniki lub też ich objawy żerowania, należy wykonać zabieg zwalczający. Dobrym rozwiązaniem są produkty z grupy neonikotynoidów np. Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Produkty należące do tej grupy będą jednocześnie ograniczały populację: zwójek, kwieciaka i kistnika malinowca. W celu wyznaczenia prawidłowego terminu zwalczania Kistika malinowca można wykorzystać białe pułapki lepowe z feromonem. Na podstawie odłowu szkodników w pułapki jesteśmy w stanie wyznaczyć optymalny termin zabiegu zwalczającego.
NAWOŻENIE DOLISTNE/BIOSTYMULACJA UPRAW JAGODOWYCH TRUSKAWKA:
W celu właściwego przygotowania truskawki do kwitnienia polecamy zastosowanie produktów bogatych w fosfor np. Plantafol 10.54.10 w dawce 2,5 kg/ha. W celu poprawienia skuteczności aplikacji oraz uodpornienia rośliny na stres warto do zabiegu dodać produkty zawierające aminokwasy roślinne np. Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ha lub Megafol w dawce 1-2 l/ha. MALINA: W aktualnej fazie rozwoju maliny zalecamy zastosowanie nawozów zrównoważonych np. Plantafol 20.20.20 w dawce 2,5kg/ha lub o większej zawartości azotu w celu budowy tkanek zielonych np. Plantafol 30.10.10 w dawce 2,5kg. W celu poprawienia skuteczności aplikacji oraz uodpornienia rośliny na stres warto do zabiegu dodać produkty zawierające aminokwasy roślinne np. Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ha lub Megafol w dawce 1-2 l/ha.
BORÓWKA: Na plantacjach borówki znajdujących się w fazie przed kwitnieniem polecamy zabieg wspomagającego nawożenia dolistnego: Bor Extra 1kg/ha lub Cropvit B 1l/ha + Optimikro 2,5kg + 0,2-0,3kg/ha Naturamin WSP lub Megafol 1-2 l/ha. W ten sposób zaopatrzymy rośliny w odpowiednie składniki pokarmowe niezbędne do rozwoju pąków kwiatowych.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.