KOMUNIKAT SKS 9 2018-05-04, Jabłonie, grusze

UPRAWY ZIARNKOWE:

MĄCZNIAK JABŁONI
Sucha i ciepła pogoda sprzyja rozwojowi mączniak jabłoni. W sadach zwłaszcza odmian podatnych ‘Idared’, ‘Najdared’ można obserwować liczne pędy pokryte białym nalotem. Jednym z zalecanych produktów jest Kendo 50 EW (0,4-0,5 l/ha) lub produkty z grupy triazoli (propikonazol lub tetrakonazol). Dla jednoczesnego zwalczania parcha i mączniaka można zastosować produkt Aplord w dawce 0,2 l/ha.

MIODÓWKA GRUSZOWA PLAMISTA
Okres tuż po kwitnieniu jest to okres intensywnego rozwoju tego szkodnika. W optymalnych warunkach samica miodówki jest w stanie złożyć do 1000 jaj. Na obecną chwilę w trakcie lustracji można zaobserwować miodówki w różnych stadiach rozwojowych - zarówno jaja miodówki, których barwa zmienia się od żółtej do pomarańczowej (przy temperaturze w granicach 20°C wystarczy kilka dni aby z jaj wykluły się larwy), jak również starsze larwy (pamiętajmy, że to one są najtrudniejsze do zwalczenia. Jest to odpowiedni moment aby wykonać zabieg zwalczający, oczywiście po stwierdzeniu obecności szkodnika w naszej uprawie. W momencie gdy w sadzie stwierdzimy obecność jaj w różnym stopniu dojrzałości oraz młode larwy jest to odpowiedni moment na zastosowanie Movento 100 SC w dawce 2,25 l/ha w starszych sadach, szczególnie tam gdzie przed tygodniem była stosowana abamektyna – Acaramik 018 EC w dawce 0,75 l/ha. Charakterystyczną cechą produktu Movento jest długość działania substancji aktywnej, nawet do 30 dni.

MSZYCE
Okres kwitnienia w większości sadów jabłoniowych dobiega końca, z wykonanych przez nas lustracji wynika, że populacja mszycy zaczyna się rozrastać. Na obecną chwilę można zaobserwować intensywny rozwój mszycy jabłoniowej, która chętnie zasiedla zarówno młode przyrosty jak również szypułki owoców. Tam gdzie w trakcie lustracji stwierdzimy obecność mszyc i oczywiście zostanie przekroczony próg szkodliwości, należy wykonać zabieg zwalczający. Dobre efekty uzyskamy stosując produkty z grupy neonikotynoidów np. Apis 200 SE w dawce 0,125l/ha lub Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha, produkty te będą zwalczały znacznie szerszą grupę szkodników min. Mszyce, owocnice czy też toczyka gruszowiaczka.

OWOCNICE (Owocnica jabłkowa, Owocnica żółtoroga, Owocnica jasna)
W celu monitorowania występowania owocnicy należy używać białych tablic lepowych. Na podstawie odłowu błonkówek, po przekroczeniu progu szkodliwości (20 błonkówek na 1 pułapkę) podejmujemy decyzję o zwalczaniu. Po opadnięciu płatków – w celu ochrony zawiązków przed owocnicą warto wykonać zabieg zwalczający jednym z produktów z grupy neonikotynoidów, np. Apis 200 SE w dawce 0,125 - 0,2 l/ha, Calypso 480 SC w dawce 0,1-0,15 l/ha. Zabieg ten będzie również zwalczał mszyce czy też misecznika śliwowego występującego lokalnie. Po kwitnieniu nie stosować preparatów należących do grupy pyretroidów i fosforoorganicznych.

NAWOŻENIE DOLISTNE
W celu ograniczeniu nekrotycznej plamistości liści pojawiającej się w wielu sadach zalecamy zabieg nawozami z azotanem magnezu np. Magnitech w dawce 2,5-3 l/ha. Połączenie magnezu z azotanem poprawi asymilacje i mobilność magnezu. Do mieszaninie należy dołożyć produkt Naturamin WSP w dawce 0,2-0,3 kg/ha w celu ograniczenia stresu związanego z szybką wegetacja i łatwiejszego pobrania mieszaniny nawozowej. Zabieg wykonać tuż przed kwitnieniem lub tuz po kwitnieniu. Nie stosować w pełnym słońcu.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X