KOMUNIKAT SKS 14 2018-05-30, Jabłonie
UPRAWY ZIARNKOWE:
PARCH JABŁONI
Ostatnie opady deszczu w zależności od układu opadów w danej lokalizacji mogły doprowadzić do jednych z ostatnich wysiewów zarodników workowych. W sadach dobrze zabezpieczonych należy kontynuować program zapobiegawczy. Do tego celu można wykorzystać środki zawierających kaptan w standardowych dawkach 1,9 kg/ha np. Lekaro 80 WG. Przy słabszym zabezpieczeniu po ostatnich opadach mogło dojść do infekcji dlatego wszędzie tam konieczne będzie zastosowanie produktów o działaniu interwencyjnym i/lub wyniszczającym np. difekonazol, propikonazol, tebukonazol. Produkty te będą ograniczały również na mączniaka jabłoni.
OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA
W związku z nietypowym sezonem wegetacyjnym, lot owocówki jabłkóweczki jest rozciągnięty w czasie. Z racji tego w najbliższych dniach w zależności od lokalizacji zalecamy wykonanie zabiegu ograniczającego występowanie owocówki jabłkóweczki. Przypominamy, że okres tzw. czarnej główki, którego początki w niektórych lokalizacjach już obserwujemy jest najlepszym momentem do zwalczania tego szkodnika. Zaleca się wykonanie zabiegu jednym z produktów: Dimilin 480 SC (0,3 l/ha), Coragen 200 SC (0,125-0,175 l/ha), Steward 20 WG (0,17-0,2 kg/ha lub Runner 240 SC (0,4 l/ha).
MSZYCE
W sadach jabłoniowych regularnie obserwuje się masowe naloty mszycy jabłoniowej. Wysokie temperatury stymulują szybki rozwój populacji tego szkodnika. Do zwalczania zalecamy zabieg jednym z preparatów: Apis 200SE 0,125l/ha/ Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha), a także długodziałający Teppeki 50 WG (0,14 kg/ha) lub Movento 100 SC (2,25 l/ha). Wykonując zabieg zwalczający acetamiprydem (Apis 200SE/Mospilan 20SP) w jednym zabiegu ograniczamy mszycę jak również owocówkę jabłkóweczkę.
PRZĘDZIORKI I PORDZEWIACZE
Okres tuż po kwitnieniu jest to odpowiedni moment na monitorowanie występowania zarówno pordzewiacza jak i przędziorków. Wysokie temperatury w ostatnim tygodniach sprzyjają namnażaniu się tego szkodnika. W sytuacji gdy przekroczony został próg szkodliwości dla pordzewiacza (średnio 40 i więcej osobników/1cm2 liścia) należy wykonać zabieg zwalczający. Dobrym rozwiązanie jest produkt Ortus 05 SC (1,2 – 1,5l/ha) lub Envidor 240 SC (0,4l/ha), oba preparaty będą jednocześnie zwalczały przędziorka.
MIODÓWKA GRUSZOWA
Na gruszach coraz częściej i w większych ilościach obserwuje się osobniki dorosłe miodówki gruszowej. Najwłaściwszym na ten czas jest zastosowanie preparatu Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha) lub Abamax 018EC (0,75l/ha)/Acaramik 018 EC (0,75 l/ha). Na drzewach silnie pokrytych spadzią zabieg wykonać po deszczu. Należy pamiętać że abamektyna ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych dlatego najlepiej zabieg przesunąć na godziny wieczorne lub wykonać w pochmurne dni.
NOWOŻENIE WAPNIEM
Wapń jest składnikiem odpowiedzialnym za budowę ścian komórkowych a rośliny dobrze zaopatrzone w wapń są mniej podatne na choroby przechowalnicze i lepiej się przechowują. W fazie gdy owoce są wrażliwe na ordzawienia zalecamy zastosowanie preparatów z łatwo wbudowującym się wapniem w ściany komórkowe polecamy produkty opartym o nano technologie np. Nano Active w dawce 3 kg/ha. Do mieszaniny należy dołożyć preparaty biostymulujące np. Naturamin WSP w dawce 0,3 kg lub Megafol w dawce 0,5-1 l/ha.
NAWOŻENIE DOLISTNE
W fazie opadania czerwcowego zalecamy zastosowanie nawozów opartych fosfor potas, magnez np. FruitAkademia wzrost owoców 2 w dawce 8 kg/ha. Do mieszaniny należy dołożyć preparaty biostymulujące np. Naturamin WSP w dawce 0,3 kg lub Megafol w dawce 0,5-1 l/ha.