Innowacyjne technologie - konferencja Instytutu Ogrodnictwa
W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach 10 grudnia 2013 r. odbyła się konferencja wdrożeniowa pt. Innowacyjne technologie dla polskiego ogrodnictwa. Powiązana była z obchodami 100-lecia urodzin prod. Szczepana Pieniążka.
W trakcie spotkania pracownicy naukowi Instytutu prezentowali najnowsze osiągnięcia, w tym z oddziału sadownictwa. Wśród najważniejszych osiągnięć znalazły się: nowe krótkopędowe odmiany jabłoni o intensywnym rumieńcu – Ligol Spur, Ligol RedSpur, Ligol Red; nowe odmiany śliw – Emper i Polinka; nowe odmiany porzeczki czarnej – Tihope i Polares (odporna na wielkopąkowca porzeczkowego, amerykańskiego mączniaka agrestu).
Wśród nowych technologii Instytut Ogrodnictwa może się poszczycić opracowaniem: stanowiska do bioremedjacji – Vertibac; internetowego kalkulatora do wyznaczania potrzeb wodnych i nawodnieniowych roślin sadowniczych; sygnalizatora przebiegu temperatury powietrza i wilgotności gleby; weryfikacją systemu prognozowania zagrożenia jabłoni i grusz przez zarazę ogniową z wykorzystaniem systemu Maryblyt.
Naukowcy IO opracowali także metody: monitoringu znamionówki tarniówki przy użyciu pułapek feromonowych; niechemicznego zwalczania owocówki jabłkóweczki przez dezorientację samców.