Sady sokowe pomysłem na nadwyżkę jabłek

W związku z bardzo trudną sytuacją spowodowaną trwałą utratą rynku Rosji i Białorusi- czołowych naszych tradycyjnych miejsc sprzedaży jabłek, Związek Sadowników RP poszukuje rozwiązań dla zagospodarowania powstałej wskutek politycznych decyzji nadwyżki  jabłek w naszym kraju.

Z tego powodu w dniu 21.03.2022 roku w siedzibie Spółki Dӧhler w Kozietułach odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Sadowników RP : Krzysztofem Czarneckim, Krzysztofem Cybulakiem, Maciejem Cybulakiem, Ireną Kręcisz i Aleksandrą Kapustą z przedstawicielami Spółki Dӧhler: Piotrem Podobą i Andrzejem Szwaczyną.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu powstałej nadwyżki w produkcji jabłek jest dostosowywanie gospodarstw sadowniczych  do wymogów rynkowych poprzez przekształcenie części istniejących sadów na sady przemysłowe (sokowe) , z których 100% zbioru będzie przeznaczane do przetwórstwa na sok. Plusem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość ograniczenia kosztów produkcji w danym sadzie.  Ochrona i nawożenie może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Cięcie jak również zbiór mógłby odbywać się mechanicznie. Może to oznaczać zmniejszenie kosztów produkcji.

Spółka Dӧhler proponuje możliwość podpisania umowy na dostarczanie jabłek dowolnych odmian z sadów przemysłowych (sokowych) gwarantując stałą cenę na okres minimum 3 lat (zapewniając waloryzację  ceny) co zapewni gospodarstwom stabilność i pewność dochodów poprzez łagodzenie ryzyka cenowego wynikającego ze zmienności koniunktury przy zachowaniu produkcji rolniczej metodami przyjaznymi dla środowiska – rolnictwo zrównoważone

Strony wspólnie doszły do porozumienia, że w obecnej sytuacji rynkowej należy oddzielić od siebie produkcję jabłek dla celów konsumpcyjnych od produkcji dla celów przemysłowych. Jest to wskazane, aby ustabilizować sytuację rynkową , w której przy potencjale produkcyjnym pomiędzy 4- 5,5 mln ton jabłek istnieje możliwości sprzedaży w postaci owoców deserowych w kraju i w eksporcie jedynie około 2 mln ton.

Wszelkie szczegóły współpracy będą ustalane z zainteresowanymi sadownikami na drodze indywidualnych negocjacji z DӦHLER Sp. z o.o. 

Związek Sadowników RP proponuje swoim członkom wsparcie  w zakresie merytorycznej analizy treści umowy dotyczącej zakupu surowca- jabłek przemysłowych.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #5 rozwiązanie 2022-03-30 08:06
Połowa sądów do
Co i tak nie zagwarantuje,że będzie dobrze

Geniusze że związku jeszcze nie widzą,że jest za dużo
Cytować
0 #4 Guest 2022-03-29 12:19
Cytuję Zzz:
Indywidualne negocjacje z dominującym podmiotem na rynku? To jak ta grupa kabaretowa się nazywa? I tak będziemy musieli zlikwidować co najmniej połowę nasadzeń ze względu na: brak pracowników ze wschodu, nieopłacalne ceny, wzrost kosztów produkcji, itd. itp... Więc? Wisi mi to....


Po uja było tyle sadzić?

Że tak zapytam
Cytować
+3 #3 gwarancja 2022-03-29 10:04
Spokojnie

Ussa zagwarantują nam,że wszystko od nas kupią

Tak jak Ukrainie zagwarantowali bezpieczeństwo
Cytować
+3 #2 Guest 2022-03-29 10:03
Przecież nie ma nadprodukcji
O jakiej nadwyżce mowa??

Cały czas słyszę,że mamy kiepskich handlowców którzy nie potrafią sprzedać naszej baltony
Cytować
+1 #1 Zzz 2022-03-29 09:02
Indywidualne negocjacje z dominującym podmiotem na rynku? To jak ta grupa kabaretowa się nazywa? I tak będziemy musieli zlikwidować co najmniej połowę nasadzeń ze względu na: brak pracowników ze wschodu, nieopłacalne ceny, wzrost kosztów produkcji, itd. itp... Więc? Wisi mi to....
Cytować

Powiązane artykuły

X