Maksymalna cena prądu od 1 grudnia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich firm. Od 1 grudnia br. maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm będzie na poziomie 785 zł/MWh, a dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia na poziomie 699 zł/MWh. Zamrożone ceny prądu mają obowiązywać od grudnia 2022 r. do grudnia 2023 r.
Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony grupy odbiorców wrażliwych (szeroko rozumiane podmioty użyteczności publicznej) oraz mikro, małych i średnich firm zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych w szczególności:
- obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. W przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych korzystają oni z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh,
- obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi wymienionymi w projektowanej ustawie, w przypadku, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej,
- w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych ceny nie wyższe niż cena maksymalna obowiązywać będą w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej powyżej limitu przyznanego odpowiednio tym odbiorcom zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
- Ustawa składa się z kilku elementów. Kluczowym jest maksymalna cena na określonym poziomie - w okolicach 800 zł. To ustali ostatecznie Rada Ministrów. Niezwłocznie po Radzie Ministrów pan premier będzie komunikował kompleksowo, co jest w tej ustawie - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Z opublikowanego projektu ustawy wynika jednak, że ceny maksymalna dla podmiotów wrażliwych oraz firm z sektora MŚP będzie nieco niższa. Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez resort klimatu od grudnia 2022 r. wspomniane podmioty mają płacić za energię maksymalnie 785 zł/MWh.
Nowy projekt zawiera również rozwiązania dla tych gospodarstw domowych, które przekroczą limity zaproponowane w poprzedniej ustawie. Dla gospodarstwa domowego wynosi on 2000 kWh rocznie, a 2600 kWh, jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna. Rolnikom oraz rodzinom z Kartą Dużej Rodziny przysługuje jeszcze wyższy limit - 3000 kWh na rok. Jeżeli gospodarstwa domowe przekroczą wspomniane wcześniej limity, to ich stawka maksymalna za prąd wyniesie 699 zł za MWh.
Zgodnie z przepisami szykowanej ustawy zamrożone ceny prądu mają obowiązywać od grudnia 2022 r. do grudnia 2023 r. w przypadku odbiorców wrażliwych, firm MŚP i gospodarstw domowych przekraczających zaproponowane wcześniej limity.
źródło: businessinsider.pl; money.pl
Komentarze
Tak się podzielił ,że zadłużył Polskę 500 miliardów
Pewnie nikomu PiS nie kradnie więc ma i się dzieli i dba o biednych,a nie o bogatych SBkach