Maleje eksport polskich malin

Według szacunku GUS, krajowe zbiory malin w tym roku były rekordowe i wynosiły 105 tys. ton, co wobec ostatniego roku daje ponad 19% wzrost (2010 – 88 tys. ton). Porównując ze średnim plonem w latach 2005-2009, tegoroczna wartość była aż o 55,4% większa.
Skąd wziął się taki nagły, systematyczny wzrost produkcji malin? Przyczyniło się do tego zwiększenie powierzchni uprawy. Przełożyło się to na wzrost produkcji malin mrożonych. Takiej sytuacji sprzyjało silne zapotrzebowanie rynków Unii Europejskiej jak i Rosji. W poprzednich latach obserwowaliśmy znaczny wzrost eksportu malin mrożonych. W tym roku jednak, nastąpiła zmiana tej wzrostowej tendencji. Jak podają dane Eurostatu, w miesiącach od stycznia do sierpnia 2011, Polska wyeksportowała do krajów Unii Europejskiej 19,1 tys. ton mrożonych malin, co dało wynik mniejszy (do tego samego okresu zeszłorocznego) o 26,7%. Wynik ten zawdzięczamy zmniejszeniu eksportu do Niemiec, będących największym odbiorcą polskich produktów mrożonych. W tym roku od stycznia do sierpnia wyeksportowaliśmy tylko 8 tys. ton (to 35% mniej niż w ubiegłym roku).
Głównym konkurentem Polski, który sprzedaje maliny do Niemiec (od I do VIII 2011) 16,8 tys. ton, była Serbia (o prawie 47% więcej niż w 2010 roku).
Niskie ceny mrożonych malin spowodował: wzrost tegorocznej produkcji (w Polsce i w Serbii) oraz duże zapasy już na początku sezonu.
Według IERiGŻ-PIB średnia cena eksportowanych w lipcu z Polski mrożonych malin, wynosiła 1,27 EUR/kg (o 14,2% niższa niż w lipcu rok temu).
A gdyby wprowadzić spółdzielnie, reglamentację produktów i ceny uśrednione? Może to byłoby nauczką, że nie można nadmiernie zwiększać produkcji – to, że w jednym roku mieliśmy zbyt, nie oznacza, że jeśli wszyscy zadowoleni z dochodów producenci zwiększą produkcję, to zapotrzebowanie będzie rosło wraz z powierzchnią uprawy. Jeśli taki model sprawdził się w na przykład w Danii, to może zadziałałby i w naszych, polskich warunkach...
Autorka: Magdalena Wszołek
Źródło: www.bgz.pl
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X