Telus: UE musi uregulować sprawę ceł oraz odpowiedzialności za skutki wojny
– Musimy działać wspólnie i solidarnie, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje UE – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na spotkaniu z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych z Polski z innych państw graniczących z Ukrainą.
– Potrzebne są nowe regulacje Unii Europejskiej, które sprawią, że obciążenia rolników związane z pomocą Ukrainie w obliczu wojny zostaną rozłożone równomiernie na wszystkie państwa członkowskie. Obecnie koszty wojny obciążają głównie państwa przygraniczne – stwierdził minister Robert Telus.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji rolniczych z innych państw przygranicznych (Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii) o skierowanie wspólnego stanowiska do Komisji Europejskiej.
Minister Telus zapowiedział, że podejmie kroki, aby zorganizować spotkanie przedstawicieli państw przygranicznych z komisarzem UE ds. handlu. Celem będzie negocjowanie przywrócenia ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy.
– Apeluję o wspólne wystąpienie do UE – organizacji rolniczych oraz państw. Potrzebujemy nowych postanowień UE, aby uregulować sprawę ceł oraz odpowiedzialności za skutki wojny. Potrzebujemy wywalczyć wspólnie zmianę postanowień UE, zwłaszcza w kwestii ceł od czerwca – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister Robert Telus o solidarną postawę i pomoc w rozwiązaniu obecnych problemów rolnictwa poprosił także samych rolników oraz przedstawicieli opozycji.
– Proszę wszystkich, także kolegów z ugrupowań opozycyjnych, o działanie na forum UE dla polskiego rolnictwa – zaapelował szef resortu rolnictwa.
– Będziemy dalej pracować nad realizacją postulatów „Okrągłego Stołu Rolniczego”. Będę robił wszystko, żeby zostały zrealizowane W kwestii cła decyzja należy jednak do Brukseli. Musimy działać wspólnie i solidarnie, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje UE – zaznaczył minister Telus.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą jest opróżnienie magazynów ze zbożem przed żniwami.
– Niestety do Europy wpływa zboże z Rosji, które bardzo zaniżyło ceny. W tej sprawie także trzeba zwrócić się do UE, żeby to zatrzymała – dodał szef resortu rolnictwa.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że cały transport rolno-spożywczy z Ukrainy, nie tylko zboże, jest kontrolowany.
– Krajowa Administracja Skarbowa zadeklarowała, że każdy transport zbóż z UA będzie monitorowany, aby zboże nie było rozładowywane w Polsce – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że w następstwie rozmów z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim w Dorohusku 7 kwietnia 2023 r. obecnie trwają ustalenia ze stroną ukraińską w sprawie ograniczenia napływu zbóż z Ukrainy. Na spotkaniu w Dorohusku minister Solski zadeklarował, że strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu.
– Dokument w tej sprawie nie został jeszcze podpisany, ale to kwestia kilku dni – poinformował minister Telus.
Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele organizacji rolniczych z innych państw przygranicznych przyznali, że rolników w ich krajach dotykają te same problemy spowodowane obciążeniem skutkami wojny w Ukrainie.
– Dziękuję przedstawicielom organizacji rolniczych za dzisiejszą merytoryczną rozmowę, mimo dużych emocji, które doskonale rozumiem – powiedział minister Telus, podsumowując spotkanie.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie najważniejsze jest, aby zboże zalegające w magazynach jak najszybciej wyjechało.
Minister zadeklarował, że osobno spotka się z przedstawicielami polskich organizacji rolniczych.
źródło: MRiRW
Komentarze