Pociąg do nowości
Przedsezonowa konferencja prasowa promująca nowe produkty firmy BASF utrzymana w konwencji ekspresowego pociągu, odbyła się 1 lutego 2012 roku w jednym z warszawskich hoteli. W składzie wagonów, czyli ofercie koncernu, znajdują się dobrze znane środki ochrony Mythos lub Delan, czy regulator wzrostu Regalis, ale również nowości wprowadzone do obrotu w drugiej połowie minionego roku – Bellis i Storm. Firma BASF przede wszystkim jednak przygotowała kilka propozycji dla rolnictwa – herbicydy do stosowania w kukurydzy: Stellar, tzw. ekspres chwastobójczy, oraz Wing P, a także znany już wcześniej środek chwastobójczy Mocarz, Caryx polecany do ochrony rzepaku, Bell dla zbóż. Szczególnie barwna i dynamiczna była prezentacja herbicydu Wing P dzięki udziałowi polskiego strongmana, który zaprezentował swoją siłę i wytrzymałość.
Z sadowniczego punktu widzenia najbardziej interesujący był wykład doktora Waldemara Bernata na temat preparatu Bellis i ochrony przedzbiorczej jabłoni.
Choroby w zależności od sezonu mogą stanowić poważne zagrożenie dla jakości przechowywanych owoców. Wiele zależy także od odmiany jabłoni, przebiegu pogody, stanu sanitarnego obiektów chłodniczych , ostrożności (brak uszkodzeń owoców) w trakcie zbioru.
Choroby przechowalnicze możemy podzielić na dwie grupy – takie, które rozwijają się trakcie przechowywania, ale ich początek, czyli zakażenie, ma miejsc e w sadzie (np. gorzka zgnilizna, parch przechowalniczy) oraz te, które rozwijają się w chłodniach w miejscu uszkodzenia ciągłości tkanek owocu (mokra zgnilizna, miękka zgnilizna). Najpoważniejszą chorobą przechowalniczą jest gorzka zgnilizna, która powoduje ponad 80% przypadków gnicia owoców. Wywoływana jest przez patogeny z rodzaju Pezicula oraz Glomerella cingulata. Szczególnie podatne na nie są odmiany: ‘Gala’, ‘Golden Delicious` , `Pinova ` i `Rubin`. Pierwsze plamy gnilne pojawiają się wokół przetchlinek, gdy owoce zaczynają osiągać dojrzałość konsumpcyjną. Oczkowanie może być przyczyną strat w pierwszym rzędzie na większych owocach i w przechowalniach.
Przy dużym porażeniu jabłek gorzką zgnilizną w poprzednim sezonie, intensywnych opadach deszczu należy wykonać 2-3 zabiegi chemiczne, zaczynając na 4–6 tygodni przed terminem zbioru.
Rozwiązaniem problemów związanych z chorobami przechowalniczymi jest preparat Bellis 38 WG, który obecnie w Polsce jest zarejestrowany tylko w ochronie jabłoni, choć w krajach Europy Zachodniej także w uprawie grusz.
Zaleca się aplikować produkt raz maksymalnie dwa razy w sezonie, w okresie przedzbiorczym. Jego karencja wynosi 7 dni. Stosuje się go w dawce 0,8 kg/ha, przemiennie z preparatami z innych grup chemicznych. Zalecana ilość wody – 500-750 l/ha, czyli standardowa dla praktyki sadowniczej.
Spektrum zwalczanych patogenów jest szerokie (m.in.: Botrytis, , Alternaria), choć w Polsce jest zarejestrowany jedynie przeciwko gorzkiej zgniliźnie.
Skuteczność Bellisa jest wysoka, co potwierdzają wyniki badań z IO w Skierniewicach.
Należy pamiętać o pozostałościach, ale przy stosowaniu produktu zgodnie z etykietą, nie ma ryzyka przekroczenia norm. Produkt jest polecany w Integrowanej Produkcji i trudno zmywalny oraz nie pozostawia żadnych plam na owocach.
Jarosław Komar mówił natomiast o rozwoju nowego segmentu w BASF zajmującego się walką między innymi z gryzoniami i innymi organizmami powodującymi szkody w gospodarstwie. Storm zawierający Flokumafen oferowany jest wyłącznie przez ten koncern w dwóch formach użytkowych – pałeczkach i gryzkach. Dodatkowo wzbogacono je w substancję zabezpieczającą przed zjedzeniem przez zwierzęta inne niż gryzonie. Należy jednak uważać na psy, które są wrażliwe na działanie tej substancji czynnej. W przypadku kotów nie jest ona tak niebezpieczna.
Opakowania są trwałe, wielokrotnego użytkowania. Jedna dawka preparatu eliminuje gryzonie. Jest to nowa substancja aktywna, prosta w użyciu, o wysokiej skuteczności. Gryzoń wybierze trutkę, a nie inne pożywienie dzięki odpowiednim dodatkom i formulacji. Nie ma odporności na tę substancję czynną, a zatem efektywność jest optymalna. Po spożyciu przez gryzonie następuje mumifikacja. Nie jest to preparat przeznaczony do ochrony roślin w polu i sadzie, ale substancja jest skuteczna na nornice.
[bps]