Skuteczne sposoby na odstraszenie ptaków od drzew i krzewów owocowych

Wiele gatunków ptaków takich jak szpak, sójka czy szczygieł są sprzymierzeńcami ogrodów, sadów, a także pól uprawnych, bowiem żywią się szkodliwymi owadami. Stanowią one naturalne środki zwalczające szkodniki, z którymi nie możemy poradzić sobie wśród naszych upraw. Ich ochrona jest więc niezwykle ważna, również w kontekście zachowania wysokiego wskaźnika bioróżnorodności na danym terytorium. Niestety, mogą one niekiedy stanowić szkodniki same w sobie, na skutek zjadania owoców drzew i krzewów czy innych nadziemnych części roślin. W takim wypadku powinniśmy zastanowić się, jak odstraszyć plądrujące nasze plony ptaki, nie wyrządzając im przy tym krzywdy.

Podstawowym sposobem odstraszania ptaków od drzew owocowych jest montaż pospolitych „strachów” np. w postaci sznurków z przyczepionymi kawałkami folii lub innymi świecącymi się elementami. Warto jednak pamiętać, że ta metoda jest zazwyczaj skuteczna w przypadku krótkiego okresu. Ptaki szybko przyzwyczajają się do obecności szeleszczących odstraszaczy i zaczynają je ignorować. Świetnym pomysłem podczas wykorzystywania tej metody, jest częsta zmiana materiałów, z których wykonaliśmy „strachy”. Dzięki temu, ptaki nie zdążą przyzwyczaić się do konkretnego odstraszającego bodźca. Materiały, które możemy wykorzystać w tej metodzie to m.in. puszki, stare płyty CD, świecidełka na choinkę, plastikowe torby, taśmy z kaset magnetofonowych lub inne elementy świecące i szeleszczące wykonane z odpornych materiałów.

Inną skuteczną metodą odstraszania ptaków jest używanie białych, niebieskich i czerwonych kolorów wśród roślin uprawianych na danym terenie. Instalacje z lekkich materiałów (np. pociętych starych ubrań, ręczników lub innych szmatek) w kolorach, których boją się ptaki, mogą efektywnie odstraszyć szkodniki, żerujące wśród drzew. Instalacje możemy również zawiesić bezpośrednio na gałęziach drzew lub krzewów owocowych. Ptaki posiadają doskonały wzrok i widzą kolory dość dobrze. Większość z nich wykazuje neutralność wobec barw najczęściej spotykanych w naturze, jednak możemy wyróżnić gatunki, które posiadają światłoczułe receptory błonowe zwane opsynami, uwrażliwiającymi je na niektóre kolory.

Niektórzy gospodarze oprócz wizualnych odstraszaczy stosują również dźwiękowe sposoby zniechęcające ptaki do żerowania wśród pól uprawnych i sadów. Do tych metod zaliczamy np. puszczanie nagrań naturalnych wrogów np. odgłosów ptaków drapieżnych lub wykonanie instalacji z plastikowych butelek oraz dużych puszek, które podczas wiania wiatru wydają nieprzyjemne dźwięki.

Do ciekawych sposobów walki z ptakami zaliczamy również stosowanie zapachowych odstraszaczy np. w postaci oprysku wykonanego z rozcieńczonego wywaru z cebuli, czosnku, ostrej papryki, pieprzu lub skórek owoców cytrusowych. Ptaki nie tolerują również zapachu octu, płynu do naczyń lub benzyny. Niestety, zabieg wykorzystujący tę metodę w celu zachowania swojej skuteczności powinien być powielany kilkakrotnie i regularnie. Substancje zapachowe używane do odstraszania ptaków mogą być w łatwy sposób zmyte z powierzchni roślin za sprawą deszczu. Co więcej, podczas upalnych dni roztwory bardzo szybko parują, co również przyczynia się do zmniejszonej skuteczności tej metody.

Wśród innych metod chronienia roślin przed szkodliwą działalnością ptaków jest montaż specjalnych siatek, które osłonią owocujące drzewa i krzewy. Dzięki zastosowaniu taniej siatki ogrodniczej, dostępnej powszechnie na rynku, ochronimy nasze zbiory przed nadmiernymi stratami. Taki zabieg pozwala również odgrodzić rośliny przed większymi gatunkami owadów oraz zapobiegają uszkodzeniom roślin przez silne opady deszczu lub gradu. Podczas instalacji siatek osłaniających o odpowiednio dobranej gęstości oczek pamiętajmy, aby nie zostawiać żadnych wolnych przestrzeni, które mogłyby umożliwić przedostanie się ptaków. Tak przygotowane instalacje, należy również regularnie przeglądać i interweniować w razie ewentualnych uszkodzeń.

Jeśli jednak nie chcemy przepędzać ptaków z naszego sadu, możemy rozważyć pomysł posadzenia na jego obrzeżach drzew lub krzewów, które zapewniają im pożywienie. Gatunkiem rośliny uwielbianej przez ptaki, niemającej zbyt dużej wartości użytkowej dla ludzi jest bez koralowy. Ten bliski krewny bzu czarnego charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz dużą odpornością dla niesprzyjających warunków środowiskowych. Dodatkowo jest niezwykle prosty w uprawie i nie wymaga zbyt dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych do dobrego obradzania.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+3 #2 Staszek 2023-07-08 07:58
Mam siatkę, o oczkach 20x20mm i z ptakami problemu niema.
Ale ptaki znajdą każda dziurę i nieszczelność .
Reszta tych wymienionych metod to bajki.
Nie Działają już w momencie ich zawieszania czy stosowania.
Cytować
+3 #1 Ekonom 2023-07-07 12:20
Tylko siatka przeciwgradowa

Reszta to bajki
Cytować

Powiązane artykuły

X