Ile jabłek zbierzemy w 2023 roku według GUS?
Zbiory owoców z drzew w sadach są obecnie oceniane na ponad 4,3 mln t, tj. o 9% mniej od produkcji z roku poprzedniego.
Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i opadom deszczu, które zasiliły wody gruntowe, drzewa owocowe weszły w okres spoczynku w 2022 r. w dobrej kondycji. Relatywnie wysokie temperatury powietrza, mimo braku okrywy śnieżnej na przeważającym obszarze kraju, umożliwiły roślinom przetrwanie czasu spoczynku zimowego bez istotnych uszkodzeń mrozowych. Wegetacja w 2023 r. uległa nieznacznemu opóźnieniu z uwagi na spadek temperatur powietrza, do którego doszło w marcu i kwietniu, co jednocześnie sprzyjało ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem. Do uszkodzeń kwiatów dochodziło jednak w pierwszej połowie maja. Niskie temperatury oraz częste opady deszczu utrudniały prowadzenie zabiegów ochrony, co prowadziło do rozwoju chorób grzybowych. Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły na ograniczenie aktywności zapylaczy, a w konsekwencji mniejszą niż w poprzednim roku liczbę zawiązanych owoców. Ze względu na utrzymujący się w kolejnych tygodniach deficyt opadów deszczu, na wielu plantacjach zanotowano silny opad zawiązków. Nasiliła się także presja ze strony szkodników roślin. W części regionów kraju warunki pogodowe poprawiły się nieznacznie na przełomie czerwca i lipca. Nadal jednak ilość zgromadzonej w glebie wody pozostawała poniżej poziomu optymalnego.
Tegoroczne łączne zbiory owoców z drzew szacuje się obecnie na ponad 4,3 mln t, czyli o 9% mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Ostateczny wynik zależeć będzie od ilości i intensywności opadów deszczu w drugiej części okresu wegetacyjnego.
Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na niespełna 3,9 mln t, czyli o 9% mniej w stosunku do roku poprzedniego. Istotny spadek plonowania, jest uwarunkowany wysileniem drzew w poprzednim sezonie oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w obecnym. Ocenia się, że wielkość produkcji gruszek w sadach jest zbliżona do poziomu z poprzedniego roku i wyniesie ok. 80 tys. ton. Utrzymująca się susza przyczyniła się do spadku zbiorów śliwek o ok. 4% do niespełna 128 tys. ton. Produkcja wiśni w 2023 r. będzie o 8% mniejsza niż przed rokiem i wyniesie ok. 168 tys. t, a czereśni obniży się o 4% do 73,3 tys. ton. Przewiduje się, że łączne zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich będą niższe niż w ubiegłym roku o niemal 8% i wyniosą ok. 20 tys. t. Zbiory z pozostałych drzew owocowych (obejmujących m. in: amelanchier, dereń, jarząb, nieszpułkę zwyczajną i pigwę) wyniosą niespełna 3 tys. ton.
źródło: GUS
Komentarze
Ciebie mogr jebnac w twój łeb pełen gówna
Powiedziałem i mówię co widzę
Kto dba to ma opór i tyle
A ty zjebie otrzepales juz wiśnie po 9zl jak się branzlowales na Ingrid???
Też zmarzło i zapłacili tak jak przewidywałem...10 zł za 4 kg
I z jabłkami będzie tak samo
Ale możesz dalej się spuszczać w necie i branzlowac jaki jesteś mądry
Tak jabłek nie ma,że tylko BDF y śmigają z zielonym towarem penisie
On ma płacone od komentarza, ignoruj go.
Guru komentarzy tego portalu???--weź się jebnij w głupi komunistyczny łeb wyjdź z celi i pozwiedzaj trochę okolice to przejżysz na oczy.
Tak,tak
I że sfałszowanymi danymi wapa
Co roku ma braknąć a potem zbiorowe sypanie do Piotrka
Chłop zawsze ma rację... wszystko zmarzło...w tym roku też i znowu zabraknie bo kolejki pod gminami po wnioski były kilometrowe
Z szacunkami GUS-u to tak jak z pogodą IMiGW zawsze trafiona . I to wszystko po to by kupczyki nie płacili propagandy ciąg dalszy.
Już dawno temu napisałem że będzie 3,7-4 mln ton
Tylko nie ma gdzie tego sprzedać i większość skończy u Piotrka w basenie