Na ile mrozy zaszkodziły?
Zima na początku łagodna, w pierwszym tygodniu lutego dała się we znaki – temperatura szybko obniżyła do około –30°C. W wielu rejonach nie było pokrywy śnieżnej, co mogło odbić się na systemie korzeniowym podkładek. Wiele sadów owocowało obficie w minionym roku, inne zaatakowane były przez choroby lub szkodniki i to je osłabiło.
Dużo zależy nie tylko od kondycji nasadzenia, ale także od stanowiska i odmian.
Strat można spodziewać się na plantacjach truskawek odmian deserowych, jeśli nie zostały zabezpieczone przed skutkami mrozów. Z pewnością ucierpiały drzewa w dołownikach, zakupione jesienią do wiosennego sadzenia – podała Barbara Błaszczyńska w „Aktualnościach” KPODR.
Na pniach czereśni widoczne są spękania kory, jest jednak szansa, że po ociepleniu szczeliny zaleje tkanka kalusowa. Tak czy owak, warto je zabezpieczyć pastą ochronną, a w niektórych przypadkach korę przytwierdzić do pnia gwoździami z szeroką główką.
Cięcie drzew pestkowych lepiej przełożyć na okres pozbiorczy. Śliwy o wczesnej i średniej porze dojrzewania należy ciąć właśnie po zbiorze, a tylko śliwy późne – pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Brzoskwinie tniemy w okresie różowego pąka lub tuż po kwitnieniu.
Już wkrótce w pełni będziemy mogli ocenić skalę uszkodzeń mrozowych, ale obecnie jest jeszcze za wcześnie, tym bardziej że wiele zależeć będzie od przebiegu pogody wiosną.
Na podstawie „Aktualności” KPODR, Barbara Błaszczyńska