Zmiany w finansowaniu grup producenckich
Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej Nr 302/2012 opublikowane 4 kwietnia 2012 roku wprowadza zmiany w rozporządzeniu 543/2012 w odniesieniu do grup producenckich z branży owocowo-warzywnej oraz przetwórstwa owoców i warzyw (1234/2007).
Celem jest między innymi ograniczenie pobierania dofinansowania dla grup producenckich do 5 lat, aby uniknąć sytuacji, w których ogrodnicy pobierali je dłużej.
Zasady wprowadzone w dniu wczorajszym nie obowiązują, jeśli wniosek został zatwierdzony przed ogłoszeniem niniejszego rozporządzenia, co oznacza, poziom wsparcia np. dla nowo założonych grup nie ulegnie zmianie. Istnieje jednak realna obawa, że inwestycje, które do chwili opublikowania rozporządzenia nie zostały rozpoczęte, tj. nie podjęto zobowiązań i wiążących umów na ich realizację, mogą nie zostać dofinasowane środkami unijnymi. W zawiązku z tym, że w obecnej sytuacji prawnej nie wszystkie plany zostaną zrealizowane, można ubiegać się o 3-procentowe odszkodowanie.
W przypadku grup z sektora owoców i warzyw z krajów, które weszły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku lub po tej dacie, czyli między innymi Polski, w ciągu pierwszych dwóch lat dochodzenia i realizacji planów nie obowiązuje pułap zwrotu, ale w 3., 4., i 5. roku dochodzenia do uznania obowiązują odpowiedni progi: 70%, 50% i 30% wartości produkcji sprzedanej. Łącznie wydatki nie mogą przekroczyć 10 mln na grupę w ciągu roku.
Inwestycje, które nie kwalifikują się do zwrotu unijnego wsparcia:
- Środki transportu (z wyjątkiem środków transportu wewnętrznego i urządzeń chłodniczych i innych poprawiających przechowywanie podczas transportu);
- Urządzenia używane kupione w ciągu 7 ostatnich lat;
- Inwestycje (z pewnymi wyjątkami) na zakup gruntu, nieruchomości, dzierżawy;
- Inwestycje w udziały i akcje.
Źródło: http://eur-lex.europa.eu