Pierwsza konferencja sadownicza w Konarach
Po raz pierwszy w Konarach, w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Zygmunta Nowickiego, odbyła się I Warecka Konferencja Sadowniczo-Ogrodnicza poświęcona pożytecznym mikroorganizmom, ProBio Emom, zwiększającym żyzność gleby, plonowanie i konkurencyjność oraz bezpieczeństwo pracy. Zgromadzonych sadowników i zaproszonych gości powitała Wiesława Chajęcka, współorganizatorka konferencji, podziękowała przybyłym za zainteresowanie produktami zawierającymi mikroorganizmy.
Konferencję zdominowały praktyczne aspekty stosowania i relacje z doświadczeń wykładowców dotyczące produktów tego typu w gospodarstwach sadowniczych, warzywniczych i rolniczych.
Zbigniew Chajęcki zauważył, że w sadach opryskiwanych mikroorganizmami pożytecznymi pojawiają się biedronki i skorki, a pszczoły bardzo chętnie zapylają kwiaty podczas kwitnienia. Drzewka, których korzenie były moczone w roztworze je zawierającym, miały bardziej rozbudowany system korzeniowy i nie wykazywały guzowatości korzeni. Jego szkółka w Magierowej Woli była prowadzona wyłącznie przy stosowaniu mikroorganizmów, a problemy z chwastami były znacznie mniejsze. Młode nasadzenia prowadzone są wyłącznie w oparciu o mikroorganizmy, w strych sadach są stosowane np. środki miedziowe i Pirimor.
Jesienne opryskiwanie mikroorganizmami liści w sadzie powoduje ich szybki rozkład, a wraz z nim zmniejszenie zagrożenia podczas infekcji pierwotnych parcha jabłoni wiosną w następnym sezonie. Zbigniew Chajęcki przedstawił fotografie sadu nektarynowego prowadzonego już drugi rok bez użycia środków chemicznych, które doskonale owocują.
Więcej na ten temat