Cykl majówek rozpoczęty
Gospodarstwo Tadeusza Strzeżka z Klonowej Woli jako pierwsze gościło sadowników na „Majówce z Bayerem”. Zazwyczaj to tam rozpoczyna się cykl spotkań na początku sezonu ochrony organizowany przez tę firmę. Na 29 kwietnia 2012 roku zaproszono panie doktor Beatę Meszkę i Zofię Płuciennik, aby przedstawiły problemy związane z ochroną przed chorobami grzybowymi i szkodnikami w sadach.
Pierwsze wysiewy parcha jabłoni w tym roku nastąpiły później niż w sezonach 2010 i 2011, a ponadto nie były duże. W wielu rejonach nie doszło do infekcji powodu zbyt krótkiego czasu zwilżenia liści, w innych były one dość silne. Pogoda na razie sprzyja sadownikom, ale jak to zwykle bywa, nie można przewidzieć, jaka będzie dalej.
Doktor Meszka poinformowała, że w bieżącym sezonie zmieniły się karencje lub rozszerzono stosowanie niektórych preparatów. I tak np. Pomarsol Forte 80 WG i Thiuram Granuflo 80 WG uzyskały rozszerzenia w stosowaniu na szarą pleśń. Preparat Switch także (dodatkowo na gorzką zgniliznę), ale nie w czasie kwitnienia, lecz przed zbiorem. W przypadku preparatu zawierającego kaptan przedłużono karencję do 28 dni na jabłoni i gruszy, a na wiśni do 21 dni.
W 2011 roku w wielu rejonach wykryto zarazę ogniową. Konieczna jest więc lustracja w czasie kwitnienia pod kątem poszukiwania zamierających pędów lub wydzielin na nich. Ważne, aby ograniczyć nawożenie azotowe w sadach porażonych przez zarazę ogniową.
Marcin Serzysko z Bayer CropScience przypomniał, że podczas przygotowywania cieczy roboczej może wniknąć dużo substancji czynnej do organizmuczłowieka, jeśli nie jest on należycie zabezpieczony. Nie wolno zaniedbywać zasad ochrony – trzeba zakładać rękawice i kombinezon ochronny, a w wielu przypadkach na etykiecie preparatu jest także wskazanie do używania np. maski w czasie rozrabiania preparatu z wodą.
Tomasz Gasparski z Bayer CropScience przybliżał sadownikom zarejestrowany w styczniu 2012 roku na podstawie uznania z Belgii nowy preparat Movento 100 SC z substancją czynną należącą do tej samej grupy chemicznej co Envidor. Działa dwukierunkowo w roślinie: przez ksylem z wodą wędruje w górę, a przez floem ze składnikami pokarmowymi w dół, co potęguje jego działanie.
Movento może być stosowane na jabłonie, grusze, kapustne, sałaty i drzewa oraz krzewy ozdobne. Zwalcza mszyce (poraziła jabłoniowo-babkowego, bawełnicę korówkę), pryszczarki, czerwce, a także miodówki na gruszach (bardzo wysoka skuteczność). Movento na grusze należy stosować, gdy jaja zaczynają zmieniać barwę na żółta i pojawiają się stadia larwalne L1-3. Na pryszczarka wykazuje około 80-procentową skuteczność.
Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkania majówkowe, więcej szczegółów: http://www.bayercropscience.pl/strony/2/i/1163.php