Co w nadchodzącym sezonie?
Sezon 2011/2012 można uznać za korzystny dla naszego sadownictwa. Z wyjątkiem cen skupu owoców maliny, ceny pozostałych gatunków były na zadowalającym poziomie. A jak może być w nadchodzącym sezonie, jaka będzie wielkość zbiorów i ceny skupu owoców?
Więcej informacji na tematy zawiązane z sadownictwem na Przedsezonowej Konferencji Sadowniczej w Lublinie (szczegółowy program w zakładce "Zaproszenia").
Z powodu niskich temperatur w okresie zimy uszkodzone zostały drzewa i krzewy owocowe, podkładki, a zwłaszcza krzewy truskawki. Pod koniec maja, po kwitnieniu bądź zawiązaniu owoców, można w przybliżeniu ocenić wielkość spodziewanych zbiorów owoców. Od poziomu uszkodzeń mrozowych czy przymrozkowych, a także zmian w potencjale produkcyjnym roślin sadowniczych, zależy sposób i intensywność ich pielęgnacji, a od wielkości zbiorów - tempo sprzedaży przechowywanych jabłek i cen skupu owoców. Informacje takie są ważne dla producentów owoców, przetworów i materiału szkółkarskiego, handlowców, a także konsumentów owoców. Informacje o spodziewanych zbiorach owoców w kraju zostaną uzupełnione o prognozę zbiorów w Europie.
W maju występuje duże nasilenie chorób w uprawach sadowniczych. Należy wówczas wykonać wiele różnych zabiegów. Jakie i w jaki sposób przedstawi znana ekspert w tym zakresie Beata Meszka.
Na wynik ekonomiczny w produkcji owoców coraz większy wpływ ma ścisła współpraca zakładów przetwórstwa owocowego z producentami owoców, zwłaszcza miękkich. Jak powinna wyglądać i w jakim kierunku powinna rozwijać się ta współpraca w najbliższym czasie, zaprezentuje poseł Mirosław Maliszewski.
Należy za wszelką cenę utrzymać, a nawet zwiększyć, aktualną wielkość produkcji owoców, przetworów i materiału szkółkarskiego. Mamy ku temu duże szanse. Warto już na wiosnę, przed sezonem sprzedaży owoców znać wielkość spodziewanych zbiorów owoców. Dlatego bardzo zachęcam do udziału w tym spotkaniu osoby zajmujące się produkcją owoców i przetworów oraz materiału szkółkarskiego, a także handlowców. Przecież oprócz wysłuchania wykładów ważne są tzw. kuluarowe rozmowy i wymiana poglądów między uczestnikami.
Prof. Eberhard Makosz