Straty w sadach sięgają 100%, pomoc państwa jest niezbędna
Straty po wiosennych przymrozkach w sadach w powiecie sandomierskim i opatowskim wynoszą 90-100%, samorządowcy z tego regionu wystosowali apel do premiera Donalda Tuska o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu uruchomienie ponadprogramowego wsparcia i objęcie terenu specjalnym programem pomocowym. "Skala zniszczeń jest ogromna i niespotykana dotąd w naszym regionie, tym samym bez konkretnej i specjalnej pomocy ze strony Państwa Polskiego, nie tylko wiele rodzin z naszego terenu nie będzie miało za co żyć, ale również nie będzie mogło swoim sadom i plantacjom zapewnić odpowiedniej ochrony, nawożenia i pielęgnacji gwarantującej w przyszłym roku zbiory owoców, których sprzedaż jest podstawowym źródłem ich utrzymania." - piszą. Poniżej treść apelu:
Apel Samorządowców
Powiatu Sandomierskiego i Opatowskiego
W sprawie podjęcia specjalnego i natychmiastowego działania,
mającego uchronić rodzinne gospodarstwa rolne poszkodowane w wyniku
wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – przymrozki wiosenne
My samorządowcy z powiatów sandomierskiego i opatowskiego w imieniu sadowników i ogrodników rejonów, w których uprawy w wyniku przymrozków z dnia 23 kwietnia 2024 r. uległy zniszczeniu w 90-100%, zwracamy się o udzielenie wszystkim poszkodowanym wymiernej i szybkiej pomocy materialnej.
Wnioskujemy o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu uruchomienie – oprócz standardowych działań – ponadprogramowego wsparcia i objęcie naszego terenu specjalnym programem pomocowym.
Skala zniszczeń jest ogromna i niespotykana dotąd w naszym regionie, tym samym bez konkretnej i specjalnej pomocy ze strony Państwa Polskiego, nie tylko wiele rodzin z naszego terenu nie będzie miało za co żyć, ale również nie będzie mogło swoim sadom i plantacjom zapewnić odpowiedniej ochrony, nawożenia i pielęgnacji gwarantującej w przyszłym roku zbiory owoców, których sprzedaż jest podstawowym źródłem ich utrzymania.
Mimo braku spektakularnych obrazów powyrywanych drzew, zalanych czy spalonych terenów, skoki temperatur najpierw przyspieszyły wegetację a następnie prawie całkowicie zniszczyły zawiązki owoców. To prawdziwa klęska żywiołowa, która nie przyciągnęła uwagi mediów, ale odebrała ludziom ich podstawowe źródła dochodów.
Zwracamy się o podjęcie specjalnych działań mających na celu zabezpieczyć płynność finansową rodzinnych gospodarstw rolnych oraz zrekompensowanie ich strat powstałych w wyniku klęski przymrozków.
Polskie rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju, a zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to gwarancja wyżywienia, zdrowia i bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej Polski.
Tym samym liczymy na poparcie naszego stanowiska i wprowadzenie takich rozwiązań dla wszystkich, których straty są ponadprzeciętne, aby rodzinne gospodarstwa rolne otrzymały adekwatne do poniesionych strat rekompensaty dające gwarancję ich przetrwania.
Prosimy o poważne podejście do naszego apelu i realne wsparcie.
Komentarze