Jak zachować konkurencyjność polskiego rolnictwa po wejściu Ukrainy do UE?
– Wszyscy bardzo czekaliśmy na ten raport. Raport to także wspomnienia związane ze wspaniałym profesorem Jerzym Wilkinem – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas prezentacji nowego raportu „Polska wieś 2024. Raport o stanie wsi”. W raportach tych ukazywane są przemiany na polskiej wsi w wielu aspektach: społecznym, technicznym, technologicznym oraz jakościowym.
– Ten raport ma wyjątkową wartość. To także historia przemian, do której na pewno będą sięgali studenci i pracownicy naukowi. Jest wyważony i dobrze napisany – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister Siekierski zwrócił uwagę, że, pomijając obecne problemy, należy zauważyć pozytywne aspekty naszego przystąpienia do Unii Europejskiej. Rolnicy dobrze wykorzystali stojące przed nimi możliwości, korzystając z programów przedakcesyjnych i unijnych, a duża zasługa w tym także pracowników nauki i doradztwa.
– Okres przedakcesyjny to była bardzo ciekawa praca i ogromne zaangażowanie bardzo wielu ludzi i instytucji wówczas działających – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Przemiany na polskiej wsi dokonały się w wielu aspektach: społecznych technicznych i technologicznych oraz jakościowym. To wszystko pokazywane jest w tych raportach – dodał minister.
Mówiąc o wsparciu finansowym, które otrzymał sektor rolny w ciągu tych 20 lat, minister Siekierski poinformował, że jeżeli pozostaną jakieś środki, to zostaną przesunięte na wsparcie inwestycji, na unowocześnienie rolnictwa.
– Musimy określić jaka będzie Wspólna Polityka Rolna w przyszłości, bo od 1 stycznia 2025 roku rozpoczyna się nasza Prezydencja w Unii Europejskiej – przypomniał minister Czesław Siekierski.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa odniósł się do swojej wczorajszej wypowiedzi o ewolucyjnym charakterze zmian w WPR, stwierdzając, że jednak po 20 latach te zmiany muszą być znacznie głębsze.
– Musimy bardziej iść w instrumenty finansowe, rynkowe, bo płatności bezpośrednie nie mają już takiego znaczenia, jak kiedyś. Inne muszą być modele wsparcia, finansowania. Bardziej dopasowane do wyzwań czasu – dodał minister.
Szef resortu rolnictwa stwierdził przy tej okazji, że to właśnie środowisko naukowe powinno określić praktykom i politykom wyzwania i wskazać, jaką iść drogą, aby je realizować.
Jak zachować konkurencyjność polskiego rolnictwa w kontekście przyszłego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej? – pytał, wskazując jedno z wyzwań, szef resortu rolnictwa.
Podkreślił przy tym, że chciałby, aby jak najszybciej doszło do negocjacji akcesyjnych, gdyż określą one warunki, na jakich Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej.
Minister Siekierski zwrócił się z prośbą do autorów raportu, aby w kolejnej edycji znalazło się więcej informacji związanych z edukacją, z poziomem wykształcenia.
– Nie mamy też obrazu wsi polskiej, a wydarzyło się tak wiele rzeczy. Wieś jest bardzo zróżnicowana. Wystąpiły takie podziały, że dawne kryteria nie wystarczą – podkreślił minister.
– Powstają elity, które nie są związane ze wsią – dodał szef resortu rolnictwa.
Minister stwierdził przy okazji, że nie ma wszystkich danych o wsi i o rolnictwie i że były bardzo duże rozbieżności pomiędzy ośrodkami w zakresie oceny stanu zapasów zbóż.
– Trzeba zweryfikować też działalność Głównego Urzędu Statystycznego i w tej kwestii są prowadzone rozmowy z prezesem – żeby dane były zbierane w innej formie, aby uchwycić procesy, które tam następują – dodał minister.
źródło: MRiRW
Komentarze