Pomoc dla sadowników poszkodowanych w wyniku nawałnicy gradowej
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie Gmin Chodel, Opole Lubelskie i Józefów nad Wisłą i jak najszybsze podjęcie działań pomocowych.
Poniżej zamieszczamy stanowisko Zarządu LIR z dnia 20 maja 2024 r.:
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej mając na uwadze wystąpienie 19 maja br. na terenie Gmin Chodel, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą nawałnicy gradowej uznaje za konieczne jak najszybsze podjęcie działań pomocowych. Obecny sezon obfituje w wiele niekorzystnych zjawisk pogodowych dotykających rolników w skali kraju i regionów. Przyspieszona wegetacja, a następnie znaczne ochłodzenie i kilkustopniowe mrozy wyrządziły w gospodarstwach sadowniczych i owocowych wiele nieodwracalnych szkód, dodatkowo brak regularnych opadów zaczęły coraz to mocniej negatywnie oddziaływać na uprawy w skali całej Polski.
W nocy z 19 na 20 maja doszło na terenie Gmin Chodel, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą do gwałtownego załamania pogody, a nawałnica gradowa doprowadziła do całkowitego zniszczenia wielu upraw rolniczych, sadowniczych i plantacji jagodowych. Wystąpienie tak gwałtownych anomalil pogodowych winno zostać uznane za klęskę żywiołową i zastosowanie wobec rolników poszkodowanych nadzwyczajnych środków pomocowych.
Lubelska Izba Rolnicza jako samorząd rolniczy dbający o interesy rolników apeluje do władz samorządowych, administracji rządowej, ministerstwa jak i całego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, a także Komisji Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich działań i przekierowania środków pomocowych na poniższe działania:
- doraźne wparcie finansowe najbardziej poszkodowanych gospodarstw, zawieszenie spłaty kredytów rolniczych na okres odbudowy (2 lata), przywrócenia potencjału i produkcji w gospodarstwach, a także dotacja państwa na część odsetkową rat kredytowych,
- udzielenie preferencyjnych kredytów pomocowych na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw,
- zmiana założeń dotacji do ubezpieczeń rolniczych, wymuszenie na podmiotach ubezpieczeniowych korzystających ze wsparcia do ubezpieczeń z budžetu państwa uwzględniania wszystkich ryzyk szkodowych w uprawach.
Podsumowując Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnioskuje o najpoważniejsze potraktowanie sytuacji, która mam miejsce na terenie Gmin Chodel, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą i wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wdrożenie wskazanych działań pomocowych pozwoli na zabezpieczenie płynności wielu poszkodowanych gospodarstw i w perspektywie czasu pozwoli przywrócić potencjał i pozycję Polskich gospodarstw sadowniczych i plantacji owoców jagodowych.
Komentarze
Idiota i tyle
Nie chcesz...nie ubezpieczaj
Ale nie wyciagaj łap po klęskowe jak cię plaga dosięgnie
Biznesmen za cudze
Twój tok myślenia sugeruje wypłatę odszkodowania z funduszu sprawiedliwości ministra zero
Chvj nie podatek
Jakoś na budynki masz obowiązkowe OC i nie prujesz się że to podatek
Twój tok myślenia sprawia,że masz zamknąć mordę i nie wyciągać łap po kasę jeśli nie ubezpieczyłes plantacji a miałeś wizytę gradu
..proste????
Przez 3 m-ce zamknęło się 60 tys firm
Czego one mają się domagać????
Gwarancji sprzedaży produkcji i niskich kosztów???taniego pracownika???
Walnijcie się ostro w łeb
Jedynym rozwiązaniem są powszechne i obowiązkowe ubezpieczenis upraw pod rygorem braku wypłaty dopłat bez okazania zawarcia umowy ubezpieczenia
Jeśli wszystkie uprawy będą ubezpieczone składki będą niskie
I tyle w temacie