O sytuacji w szkółkarstwie po zimie 2012

Z konferencji w Lublinie: Mimo strat przezimowanie i tak należy uznać statystycznie za dobre – uważa Maciej Lipecki ze Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy. Drzewka jabłoni (pomijając te, na podkładce M.7) przezimowały dobrze, przy podkładkach P 60 i P 14 w ogóle nie notowano strat. Tam, gdzie nie było śniegu, grusze na pigwie kompletnie wymarzły. Czereśnie na czereśni ptasiej przetrwały średnio w 80% (na szczęście ta podkładka wychodzi już z użytku), Colt notuje 40-procentowe straty, najlepiej spisała się rosyjska podkładka WSL2, na której drzewka przetrwały w całości. Wiśnie na Antypce, mimo że uważana jest ona za mrozoodporną, w 40% wymarzły.
Mimo dużych mrozów na przełomie stycznia i lutego sytuacja nie jest więc zła. To dzięki 2 tygodniom je poprzedzającym, kiedy po długiej jesieni temperatura spadła poniżej zera, co umożliwiło przygotowanie się roślin na niskie temperatury.
Największe szkody notuje się w matecznikach - pigwa wymarzła prawie całkowicie. Colt i M.7 też nie przetrzymały mrozów. Na podkładce M.9 zanotowano najmniejsze przemarznięcia (jeszcze mniejsze na jej holenderskiej podkładce T 337). Maciej Lipecki zwrócił też uwagę na fakt, iż bardziej wrażliwe okazały się odmiany ‘Jonagold’, ‘Gala’ i ‘Elisa’.
A jak jest u konkurencji? We Włoszech i Francji strat zimowych nie zanotowano. Natomiast w Holandii i Belgii w jabłoniach sięgają one minimum 50%, a w gruszach nawet 80%.
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X