Polskie czereśnie zdobywają niemiecki rynek

Sezon czereśniowy w Polsce i Niemczech dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się ciekawe zmiany na rynku. Mimo że popyt na te owoce spada, ceny gwałtownie rosną. Przyczyną takiej sytuacji są wiosenne przymrozki, które spowodowały znaczne straty w uprawach zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W rezultacie podaż czereśni była w tym roku znacznie mniejsza niż w poprzednich sezonach, co przyczyniło się do wyższych cen.

Wzrost cen i spadający popyt

Tegoroczny sezon charakteryzował się znacznie wyższymi cenami czereśni w porównaniu do ostatnich kilku lat. Mniejsza dostępność owoców, spowodowana przymrozkami, sprawiła, że ceny zaczęły gwałtownie rosnąć, mimo że popyt zaczął spadać. Sytuacja ta jest odczuwalna zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Niemcy – duży importer czereśni

Niemcy są jednym z największych importerów czereśni na świecie. W kraju tym produkcja czereśni jest znacznie mniejsza niż ich konsumpcja, dlatego Niemcy importują te owoce głównie z Turcji, Grecji i Hiszpanii. Dotychczas Polska nie odgrywała znaczącej roli jako dostawca czereśni na rynek niemiecki. Import z Polski był minimalny i nie pojawiał się w statystykach.

Z Polski do Niemiec

Jednak w tym roku sytuacja uległa zmianie. Po raz pierwszy odnotowano znaczące ilości czereśni importowanych z Polski. Jest to nowa i obiecująca tendencja, która może wpłynąć na przyszłość rynku owoców w Niemczech. Większość polskich czereśni trafia do mniejszych operatorów, którzy zaopatrują hurtowe rynki i sprzedają owoce na ulicach, a nie do dużych sieci handlowych.

Przyszłość polskich czereśni 

Taki rozwój sytuacji jest pozytywny dla polskich producentów czereśni. Niemcy są dużym importerem owoców, a polskie czereśnie mają szansę zyskać większe znaczenie na tym rynku. Obecny trend wskazuje, że polskie czereśnie mogą stać się ważnym elementem niemieckiego importu owoców.

Polscy producenci powinni kontynuować działania mające na celu zwiększenie eksportu czereśni do Niemiec. Stabilne i dobrej jakości dostawy mogą przyczynić się do zbudowania solidnej pozycji na niemieckim rynku. W dłuższej perspektywie może to przynieść korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom, którzy będą mieli dostęp do świeżych i smacznych polskich czereśni.

źródło: ZSRP

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #4 Poldek 2024-08-06 09:27
Wielka Brytania wojny na ulicach. Zabójstwa. Bitwy etmiczne. To samo we Francji. Palenie samochodów. W Szwecji strzelaniny gangów ciapatych.
To wszystko zafundował pobyt w Unii. I jej rozkazy. To samo chcą zrobić w Polsce. Bo muszą pozbyć się swojego problemu, naszym kosztem. Lewacka głupota króluje. Nie wiem co ci popierddoleni ludzie widzą w tych ciapatych jak tyle Polaków też potrzebuje pomocy. I przynajmniej nie zabijają dla alha.
Cytować
0 #3 Poldek 2024-08-06 09:15
Cytuję Morawiecki:
Cytuję Oli:
A Niemcy Polskę w 2004 r.zdobyli za friko wciągając w struktury junijnej władzy ludowej


Lepsza władza z Moskwy
A najlepsza z ciemnogrodzkiej ale to samo co moskiewska

To teraz jest moskiewską. Przejęcie tvp było takie samo jak w Moskwie. A rolnicy dostali pałą, górnicy gumową kulą, a w stanie wojennym ostrą amunicją. Prawo ma być takie jak rudy je rozumie. To standardy Putina i Łukaszenki. Wolność słowa podeptana.
Cytować
-1 #2 Morawiecki 2024-08-06 08:25
Cytuję Oli:
A Niemcy Polskę w 2004 r.zdobyli za friko wciągając w struktury junijnej władzy ludowej


Lepsza władza z Moskwy
A najlepsza z ciemnogrodzkiej ale to samo co moskiewska
Cytować
0 #1 Oli 2024-08-05 08:52
A Niemcy Polskę w 2004 r.zdobyli za friko wciągając w struktury junijnej władzy ludowej
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X