Ochrona roślin za pomocą zamgławiania w uprawach pod osłonami, cz. 1
Coraz większa liczba ogrodników wykorzystuje zamgławiacze do ochrony roślin w uprawach pod osłonami. Bardzo duża liczba producentów zastanawia się również nad korzystaniem z takiej możliwości w swoich gospodarstwach. Zamgławianie roślin staje się bowiem doskonałą alternatywą do zabiegów opryskiwania w ochronie przed chorobami. Zwłaszcza, że środki o działaniu kontaktowym czy biostymulatory wymagają dokładnego naniesienia na rośliny, aby były skuteczne.
W pierwszej części filmu dowiecie się:
- Dlaczego efektywność takiego zabiegu jest wyższa w stosunku do opryskiwania roślin
- Jakie różnice są pomiędzy zamgławiaczami
- Dlaczego można ograniczyć koszty preparatu oraz koszty pracownicze w stosunku do opryskiwania
10-20 krotnie mniejsza ilość wody
Aby nastąpił rozwój choroby roślin musi być patogen, roślina i odpowiednie warunki środowiska. Do infekcji dochodzi jeśli przez odpowiedni czas występuje zwilżenie liści czy pędów. Jeśli wilgotność powietrza w szklarni czy tunelu przekracza 65-75% może już się pojawiać zwilżenie liści. Na wykresie widzimy dane ze stacji meteorologicznej umieszczonej w jednym z tuneli. Stacja wyposażona w czujnik wilgotności powietrza i w tak zwany sztuczny liść – pokazujący jak długo i kiedy jest zwilżony liść. Widać że liść zaczyna być zwilżony jeśli wilgotność powietrza wzrasta powyżej 65%.
Wykres 1. Zależność wilgotności powietrza a zwilżenie liści
W zależności od patogenu wystarczy już 8 godzin zwilżenia liścia aby rozpoczęła się infekcja choroby.
Tutaj mamy pierwszą - największą korzyść zamgławiania w stosunku do opryskiwania roślin. Zwłaszcza późnym latem, jesienią, zima i wiosną.
W przypadku opryskiwania podajemy bowiem od 800 do 1500 litrów wody na 1 ha uprawy pod osłonami. Powoduje to zwiększenie wilgotności powietrza i wydłużenie okresu zwilżenia liści. W przypadku zamgławiania dostarczamy tylko od 50 do 100 litrów wody na 1 ha. To jest 10-20 krotnie mniej niż przy opryskiwaniu.
Dzięki temu nie powodujemy nadmiernej wilgotności powietrza i ograniczany jest rozwój chorobotwórczych patogenów.
Wyższa efektywność zabiegu i niższe koszty
Drugą korzyścią jest wyższa efektywność zabiegu— Zamgławianie charakteryzuje się znacznie lepszym dotarciem preparatu do trudno dostępnych miejsc w stosunku do tradycyjnego oprysku. Również do szczelin, zakamarków, gdzie też może następować rozwój grzybów pleśniowych.
Grafika. 1. Porównanie wielkości kropli z opryskiwacza vs krople z zamgławiacza
Kolejna korzyścią są niższe koszty zabiegu. W większości przypadków używa się bowiem mniejszą ilość preparatu w stosunku do opryskiwania. Przykładem jest tutaj Agro ECA Protect. Przy opryskiwaniu należy użyć od 20 do 37 litrów w zależności od ilości cieczy użytkowej. Natomiast do zamgławiania wystarczy użyć od 10 do 20 litrów Agro ECA Protect Airfog.
Coraz większego znaczenia nabiera problem z pracownikami. Opryskiwanie wymaga dużego nakładu czasu pracy, nie każdy pracownik może wykonywać również taki zabieg. Zamgławianie można natomiast wykonywać automatycznie - dzięki temu nie wymagany lub ograniczony jest nadzór pracownika. Mamy mniejsze koszty pracownicze.
Zamgławiacze wytwarzające suchą mgłę
Zamgławiacze możemy podzielić na wielkość kropli jaką wytwarzają. Najlepszą efektywność zabiegu uzyskuje się w przypadku zamgławiaczy, które wytwarzają krople poniżej 10 mikronów.
Grafika 2. Porównanie wielkości kropli w różnych typach zamgławiaczy vs opryskiwanie
Jest to tak zwana sucha mgła. Krople są tak małe, że nie zachowują się jak ciecz a jak gaz. Zawieszone są one bardzo długo w powietrzu bez żadnych nośników mgły. Odbijają się one od powierzchni i docierają do najtrudniej dostępnych miejsc.
Fot. 1. Zamgławiacz ultradźwiękowy wytwarzający suchą mgłę
Mogą to być tak zwane zamgławiacze ultradźwiękowe lub takie które posiadają dysze wysokociśnieniowe. Są one wykorzystywane np. do dezynfekcji szpitali za pomocą kwasu podchlorawego czy nadtlenku wodoru. W ogrodnictwie stosuje się takie zamgławiacze coraz częściej do dezynfekcji owoców i warzyw w chłodni, dezynfekcji kwiatów ciętych w chłodni oraz do śluz dezynfekcyjnych.
Ze względu na małą wydajność rzadko stosowane są do zamgławiania roślin pod osłonami.
Zamgławiacze wytwarzające mokrą mgłę
Pozostałe zamgławiacze wytwarzają krople do 50 mikronów, często są one nazywane ULV. Niektóre mają możliwość regulacji wielkości kropli i takie warto nabywać. W takim przypadku można bowiem zmniejszyć wielkość kropli do około 20-30 mikronów.
Fot. 2 Zamgławiacz odrzutowy wytwarzający mokrą mgłę z możliwością regulacji wielkości kropli
Trochę zmniejsza się wydajność takiego zamgławiacza, ale przy takiej wielkości kropli w wielu przypadkach nie będzie potrzebny nośnik mgły. Mgła utrzymuje się wystarczająco długo w powietrzu – minimum 1-2 godziny i dochodzi do 30-40 metrów w głąb obiektu.
Jeśli mgła nie utrzymuje się długo w powietrzu, to znaczy że krople mają wielkość 30-50 mikronów. W takich przypadkach wymagany jest nośnik mgły aby zabieg był skuteczny.
W przypadku zamgławiania roślin nie wolno stosować jako nośnika mgły glikolu etylowego – jest on toksyczny dla roślin i dla ludzi.
W pełni bezpieczny jest glikol propylenowy, gliceryna i glikol dietylenowy.
Zamgławiacze termiczne
Zamgławiacze możemy podzielić na termiczne i zamgławiacze elektryczne na zimno. W przypadku zamgławiaczy termicznych, które wytwarzają gorącą mgłę należy zwrócić uwagę czy preparat nie jest wrażliwy na wysoką temperaturę.
Fot. 3. Zamgławiacz spalinowy – termiczny
Minusem zamgławiaczy termicznych są dodatkowe koszty paliwa, spaliny, które zostają w obiekcie, oraz to, że nie można zastosować automatycznego zamgławiania – musi ktoś uruchomić zamgławiacz i go obsługiwać
Zamgławiacze elektryczne
W przypadku zamgławiaczy elektrycznych możemy wybierać od tanich zamgławiaczy dyszowych z wentylatorem.
Fot. 4 Zamgławiacz elektryczny, dyszowy z wentylatorem
Innym rozwiązaniem są również tanie zamgławiacze odrzutowe, które są dobrze oceniane przez wielu ogrodników. Taki 1 zamgławiacz wystarcza na około 2000-2500m2. Przy większej powierzchni wymagane jest użycie kilku zamgławiaczy w tym samym czasie. Są one idealne na pojedyncze tunele oraz na niewielkie powierzchnie.
Fot. 5 Zamgławiacz elektryczny odrzutowy
W ofercie są zamgławiacze droższe o większej wydajności
Fot. 6 Zamgławiacz elektryczny o dużej wydajności
oraz „Mercedesy” wśród zamgławiaczy. Urządzenia, które mogą zamgławiać jednorazowo około 1 ha.
Fot. 7 Zamgławiacz elektryczny o dużej wydajności
Urządzenia do wytwarzania mgły to jedno. Najważniejszym jednak jest odpowiedni, skuteczny i bezpieczny środek, który można stosować poprzez zamgławianie. O tym opowiem w drugiej części.