Polska dofinansowała budowę zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego w Mołdawii

Od przyszłego roku drobni producenci rolni z Cimislii i okolicznych gmin będą mogli korzystać z usług nowego zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego. Został otwarty niedawno we współpracy z administracją polskiego miasta Ryńsk. Zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego w Cimislia otworzy nowe możliwości dodawania wartości i promowania lokalnych produktów. - czytamy na mołdawskim portalu informacyjnym. Co ciekawe, projekt „Owoce Budjaka” jest realizowany wspólnie z Gminą Ryńsk, jego koszt to 100 000 euro, a dofinansowanie zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Zakład wyposażony jest w różnorodne urządzenia do mycia, porcjowania, suszenia i pakowania owoców i warzyw. Obecnie są one testowane, ale rozpoczną pracę w przyszłym roku – powiedział w rozmowie z portalem zastępca burmistrza Cimisli Siergiej Suhan. „Skrzynia przerobowa ma przepustowość techniczną 4000 ton dziennie. Maszyna pakująca umożliwia pakowanie i przechowywanie produktów przez okres od trzech do sześciu miesięcy. Jeśli producent przyjedzie ze swoimi pięcioma lub dziesięcioma tonami jabłek i nie może ich sprzedać, a żeby nie sprzedać ich na sok za 70 bani, jak to zwykle bywa, może przyjechać, umyć jabłka, pokroić, osuszyć i zabierzcie je do domu” – powiedział zastępca burmistrza.

Według władz samorządowych usługi będą świadczone za opłatą, która zostanie ustalona wkrótce. Według burmistrza Cimişlii Siergieja Andronache oczekiwanym rezultatem jest to, że mali producenci będą mogli lepiej wykorzystywać swoje produkty i przechowywać je przez dłuższy okres. „Aby przedsiębiorca lub mały producent nie poniósł strat poprzez wyrzucanie owoców i warzyw, przychodzi do nas i odbiera gotowy produkt przed pakowaniem. Może negocjować z supermarketami lub HoReCa ich sprzedaż. Chcemy także pracować nad eksportem za granicę” – powiedział burmistrz Cimislia. Pracownia przetwórstwa owocowo-warzywnego została otwarta w ramach wspólnego projektu władz miasta Ryńsk i Cimislia, a jej koszt wyniósł 100 000 euro.

W uroczystym otwarciu wziął udział Wójt Gminy Ryńsk Władysław Łukasik, który mówił o roli nowoczesnych technologii w rolnictwie. „Najważniejsze są technologie, które można wprowadzić do rolnictwa i którymi chętnie się dzielimy, ale też inne rzeczy. Reprezentujemy gminę Ryńsk w tym sensie, że mamy szansę, poprzez programy europejskie, realizować nowe projekty, projekty, które wspierają rolnictwo i rolników, a także wpływają na rozwój lokalny, realnie wspierając przemysł spożywczy” – powiedział Łukasik. 

źródło: noi.md

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #1 Guest 2024-10-24 10:43
Szkoda, że polskie rolnictwo, dla gminy rolniczej jaką jest gmina Ryńsk tak mało znaczy... Swoją drogą wczoraj w tv pokazano nagrody wręczone za innowacyjność, bodaj w kulturze, po 10 tys. 25 tys. I 50 tys. złotych. A tam poszło ponad milion złotych (za jednym z portali rolniczych, info). Czy to nie jest mało wizerunkowe, tak nisko cenić, to co Polskie i dla Polaków, a być tak ,,szczodrym", dla kraju spoza UE?
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X