Dialog z rolnikami to myśl przewodnia naszej prezydencji w obszarze rolnictwa

– Dialog z rolnikami to myśl przewodnia naszej prezydencji obszarze rolnictwa – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas spotkania z kierownictwem Copa-Cogeca.

Rozmowy z Copa-Cogeca

Minister Czesław Siekierski wraz sekretarzem stanu Stefanem Krajewskim, podsekretarzem stanu Adamem Nowakiem oraz dyrektorem generalnym Bogusławem Wijatykiem spotkał się z prezydentem Copa Massimiliano Giansantim, prezydentem Cogeca Lennartem Nilssonem oraz sekretarz generalną Copa-Cogeca Elli Tsiforou. W rozmowach brali również udział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz i wiceprezydent Cogeca Agnieszka Maliszewska.

Polska prezydencja

Minister Siekierski zdecydowanie podkreślił, że istotnym przesłaniem w czasie prezydencji będzie wzmocniony dialog z rolnikami.

W ocenie resortu rolnictwa jednym z podstawowych błędów był brak dialogu, rozmów z rolnikami, z organizacjami rolniczymi i z krajami członkowskimi. Wyjątkowym tego przykładem były wręcz utajnione przed organizacjami rolniczymi, a nawet krajami członkowskimi, ważne negocjacje umowy z Mercosurem.

– Z przeszłości należy wyciągać wnioski na przyszłość i dlatego polska prezydencja w Radzie UE będzie oparta na dialogu z rolnikami – dodał minister.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że do głównych tematów polskiej prezydencji należą kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym.

– Niezbędna jest poprawa rolniczych dochodów i konkurencyjności sektora rolnego. Istotne jest również otwarcie dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i odpowiedniego budżetu przeznaczonego na jej realizację – stwierdził minister.

Wśród planowanych przedsięwzięć ważna jest wizja rolnictwa i przygotowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej w zakresie przyszłości WPR, racjonalizacji celów Zielonego Ładu oraz rural proofingu, czyli mechanizmu weryfikacji wpływu innych polityk na rozwój obszarów wiejskich.

Stanowisko Copa Cogeca

– To jest bardzo istotne, aby budować dialog z rolnikami, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi i skutkami wojny w Ukrainie – podkreślił prezydent Copa Massimiliano Giansanti.

– Nasi rolnicy nie są konkurencyjni, a na wspólnotowy rynek sprowadzane są produkty wytwarzane bez takich wymogów, jakie obowiązują unijnych rolników – dodał prezydent Giansanti.

Docenił przy tym stanowisko polskiego rządu, który pod koniec ubiegłego roku jasno wyraził sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur w jej obecnym kształcie.

– Mamy wiele wyzwań związanych z klimatem i niepewną sytuacją geopolityczną – dodał prezydent Cogeca Lennart Nilsson.

W jego ocenie potrzebne są jasne, proste zasady, sprawiedliwe dochody, które będą pozwalały rolnikom na inwestowanie i rozwój.

– Widzę ogromne szanse na rozwój spółdzielczości w krajach Europy Wschodniej, ale są potrzebne konkretne działania wspierające ruch spółdzielczy w całej Europie – dodał szef Cogeca.

– Dzisiejsze spotkanie jest bardzo dobrym przykładem dialogu. Chcemy bardzo blisko współpracować z polską prezydencją – zapewniła sekretarz generalna Copa-Cogeca Elli Tsiforou.

Stwierdziła także, że docenia branie pod uwagę wymiaru gospodarczego rolnictwa, w tym kwestii związanych z opłacalnością produkcji rolnej.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X