Sadownictwo w obliczu zmian: Co przyniosą najbliższe lata?
Sprawozdanie UE dotyczące perspektyw rolnictwa na lata 2024–2035 opublikowane przez Komisję Europejską dotyczy możliwego rozwoju sytuacji w produkcji owoców i warzyw na poziomie europejskim. Mowa o dużych wyzwaniach, na przykład związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale także o zwiększonym spożyciu świeżych owoców i warzyw.
Sprawozdanie UE dotyczące perspektyw rolnictwa na lata 2024–2035 opublikowane przez Komisję Europejską opisuje rozwój produkcji owoców i warzyw w Unii Europejskiej do 2035 r. W związku z tym UE stanie przed wyzwaniami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, rosnącymi kosztami energii, ograniczeniami stosowania pestycydów i inwazjami szkodników. Jednocześnie jednak oczekuje się wzrostu spożycia świeżych owoców i warzyw w miarę zwiększania się świadomości konsumentów na temat korzyści płynących ze zdrowej diety.
Oczekuje się, że produkcja jabłek utrzyma się na stabilnym poziomie około 11,4 mln ton. Według Komisji Europejskiej do 2035 roku nastąpi zmniejszenie powierzchni upraw i wzrost produktywności. Dzieje się tak dzięki wprowadzaniu nowych, wysokowydajnych odmian oraz lepszej gospodarce rolnej.
Oczekuje się, że w 2035 r. UE wyprodukuje 7,4 mln ton jabłek przeznaczonych do spożycia na świeżo i 4 mln ton do przetworzenia.
W 2035 r. spożycie świeżych owoców i warzyw w UE utrzyma się na stabilnym poziomie lub wzrośnie w porównaniu z ostatnim Raportem Perspektywy na lata 2020-2024. Powodem jest zwiększona świadomość konsumentów na temat korzyści płynących z diety bogatej w owoce i warzywa. Ponadto przewiduje się, że inicjatywy w zakresie reklamy publicznej będą miały pozytywny skutek.
Komentarze