Ukraińcy przebywający w Polsce – uchodźcy czy migranci zarobkowi?
37% Ukraińców mieszkających w Polsce przyjechało mniej niż sześć miesięcy temu - to najwyższy wynik wśród wszystkich respondentów. 23% przybyło w ciągu 2 lat. 15% Ukraińców przebywa w Polsce od 3 lat. 10% przebywa w Polsce od ponad 5 lat, 9% respondentów przyjechało rok temu, a najniższy odsetek jest wśród tych, którzy są w Polsce od 4 lat - 6%.
Wśród wszystkich respondentów 67% stanowią kobiety – wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal wynika, że 40% respondentów jest w wieku od 36 do 54 lat, co stanowi największą kategorię pod względem liczebności. 37% to osoby poniżej 25 roku życia. W przedziale 26-35 lat znajduje się 20% respondentów, a tylko 3% ma powyżej 55 lat.
Większość badanych przyjechała do Polski sama - 58%. 16% respondentów przyjechało z przyjaciółmi, 13% z krewnymi, a 10% osób przyjechało jako para.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Polska stała się głównym schronieniem dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną. Jednak najnowsze dane pokazują znaczące zmiany w składzie Ukraińców przebywających obecnie w Polsce.
Największa część Ukraińców przybyła do Polski w ciągu sześciu miesięcy. Wskazuje to, że dominującą grupą wśród nowo przybyłych są migranci zarobkowi, którzy wybierają Polskę ze względu na bliskość geograficzną, wspólne tradycje kulturowe i korzystne warunki pracy. - mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka ds. rekrutacji międzynarodowych w Gremi Personal.
Najliczniejszą grupą wiekową są osoby w wieku 36-54 lat, co wskazuje na aktywny potencjał zawodowy tych migrantów.
Ukraińcy w większości zarabiają w Polsce i wracają do kraju, gdzie wydają zarobione pieniądze na wsparcie ukraińskiej gospodarki. Polska, która była schronieniem dla uchodźców od początku inwazji na pełną skalę, obecnie powraca do partnerstwa z Ukrainą w dziedzinie migracji zarobkowej, pomagając Ukraińcom dostosować się do nowych realiów i utrzymać więzi z ojczyzną.- dodaje Dzhobolda.
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej w grudniu 2024, w badaniu wzięło udział 856 osób.
Komentarze
To rudy dał gigantyczne emerytury SB ekom. Obiedzając Polaków. Te wyższe emerytury to fikcja. A tobie TVN wyprał mózg i przygotowuje propagandę do podniesienia wieku emerytalnego żeby mniej ludzi dożyło.
Jak wybierzecie tęczowego Trzaskowskiego, podniesienie wieku jest niemal pewne.
.Kto tego nie chce niech głosuje na Nawrockiego, gwarancja że tego nie podpisze.
Wśród możliwych rozwiązań wymienili m.in.:
wyrównanie ustawowego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podnoszenie go z czasem wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia;
wydłużenia efektywnego życia zawodowego poza ustawowy wiek emerytalny;
zachęty do pracy dla emerytów,
wdrożenie minimalnego okresu składkowego, by zachęcić do wydłużania aktywności zawodowej oraz zredukować koszty bardzo małych wypłat.
Zapomnieli o kilku milionach imigrantów,których polski system emerytalny będzie potrzebować
Tak właśnie konczy się rządzenie populistów obiecujących wysokie emerytury przy niskim wieku przejścia na emeryturę
Dzięki piss emerytury będą głodowe
Od cięcia 350 dniówka.
To od zbioru będzie 25
Lepiej chłopy fury zmieniajcie na nowe mercedesy żebyście mieli czym wozić Ukraińców do biedronki po piwo