Mołdawia negocjuje z UE zwiększenie kwot na eksport owoców

Władze Mołdawii podjęły rozmowy z Unią Europejską w sprawie rozszerzenia kwot importowych i eksportowych w ramach Umowy stowarzyszeniowej oraz Pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA). Celem negocjacji jest dalsza liberalizacja handlu, co może przynieść korzyści mołdawskim eksporterom, ale również wywołać wyzwania dla niektórych sektorów gospodarki.

Minister rozwoju gospodarczego i cyfryzacji Dumitru Alaiba oraz minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Ludmiła Katłabuga omówili temat liberalizacji handlu z przedstawicielami Rady Gospodarczej przy Premierze, a także z eksporterami owoców i producentami mięsa, drobiu oraz nabiału.

Eksporterzy winogron, jabłek i śliwek do krajów UE pozytywnie przyjęli inicjatywę zwiększenia kwot i eliminacji barier handlowych. Podkreślili, że ułatwienia w handlu pomogą zwiększyć produkcję i przyciągnąć dodatkowe inwestycje do rolnictwa.

Z kolei producenci mięsa i nabiału wyrazili zaniepokojenie możliwością wzrostu konkurencji ze strony unijnych producentów. Obawiają się, że napływ tańszych produktów z UE może osłabić ich pozycję rynkową, dlatego apelują o wsparcie rządu i wprowadzenie mechanizmów ochronnych.

Minister Alaiba podkreślił, że rząd Mołdawii dąży do znalezienia równowagi między liberalizacją handlu a ochroną krajowego przemysłu. „Bardzo ważne jest, abyśmy skorzystali z możliwości, jakie daje Umowa stowarzyszeniowa/DCFTA, ale jednocześnie musimy być świadomi konsekwencji, jakie niesie to dla naszych producentów” – zaznaczył.

Umowa stowarzyszeniowa, która weszła w życie w 2016 roku, otworzyła mołdawskim produktom rolnym drogę na unijny rynek. Wprowadzono jednak kontyngenty taryfowe, które ograniczają bezcłowy eksport niektórych produktów, np. jabłek (40 tys. ton rocznie).

W maju 2024 roku UE przedłużyła środki liberalizacyjne do 2025 roku, pozwalając Mołdawii na eksport winogron, pomidorów i czereśni bez ceł. Obecne negocjacje mają na celu uzyskanie jeszcze lepszych warunków handlowych, co może wzmocnić pozycję Mołdawii jako kluczowego dostawcy owoców na rynek europejski.

Władze Mołdawii zapowiadają dalszy dialog z UE, dążąc do wypracowania korzystnych rozwiązań zarówno dla eksporterów, jak i krajowych producentów.

źródło: east-fruit.com

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X