Letnie Warsztaty Truskawkowe, cz. I

21 lipca 2012 r. w Ruszczy koło Połańca odbyły się Letnie Warsztaty Truskawkowe.
Głównym organizatorem spotkania była firma Yara. W warsztatach udział wzięła liczna grupa producentów truskawek. W pierwszej części spotkania mówiono o doborze odmian, letnim nawożeniu truskawek, zabiegach agrotechnicznych, nawadnianiu plantacji oraz zabezpieczaniu przed mrozami. Wojciech Wojcieszek z firmy Yara  mówił o nawożeniu truskawki w różnych technologiach uprawy. Zapotrzebowanie roślin truskawki na składniki pokarmowe w różnych fazach rozwojowych wygląda następująco: na początku wzrostu niezbędny jest fosfor i wapń do budowy systemu korzeniowego, w fazie wegetatywnej rośliny potrzebują azotu, wapnia, magnezu, żelaza do budowy pędów i liści, a w fazie generatywnej pożądany jest fosfor, bor oraz potas do rozwoju kwiatów i owoców.
 
Marek Stańczak opowiedział o uprawie truskawek w Gospodarstwie ogrodniczo-szkółkarskim Agronom Berries na Lubelszczyźnie. Powierzchnia tego gospodarstwa wynosi 500 ha, a w tym plantacje truskawek stanowią około 50 ha. Uprawą truskawek gospodarstwo zajmuje się od ponad 10 lat. Początkowo uprawiana była jedynie ‘Senga Sengana’ z uwagi na łatwą sprzedaż owoców dla przemysłu i duże zainteresowanie przez plantatorów sadzonkami tej właśnie odmiany. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na owoce w innych terminach niż przełom czerwca i lipca zaczęto wprowadzać do produkcji nowe odmiany, np. ‘Partola’, ‘San Andreas’, ‘Albion’, ‘Benicia’, ‘Elsanta’, ‘Monterey’, ‘Polka’, ‘Honeoye’, ‘Florence’, ‘Camarosa’ oraz nowe technologie. W gospodarstwie tym cały czas poszerzany jest dobór odmian, które charakteryzują się wysoką plennością, zdrowotnością i dużymi walorami smakowymi.
 
Oprócz produkcji owoców, które są dostępne w gospodarstwie prawie przez pół roku produkowane są sadzonki w trzech rodzajach: zielone, doniczkowe oraz frigo. Materiał szkółkarski z tego gospodarstwa trafia na rynki wschodnie oraz na Zachód Europy. Krzysztof Sak z  Agronom Berries mówił o zabezpieczaniu plantacji truskawek na zimę. Do czynników wpływających na wielkość uszkodzeń mrozowych wpływa: brak pokrywy śnieżnej, czas utrzymywania się mrozów, faza rozwojowa roślin, wiek roślin, kondycja roślin, cechy odmianowe oraz ukształtowanie terenu. Podczas ściółkowania plantacji truskawki słomą trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj użytej słomy, grubość ściółki oraz termin ściółkowania. Należy pamiętać o tym, aby do ściółkowania nie używać słomy owsianej ze względu na to, że owies atakowany jest przez niszczyka zjadliwego, który następnie może się przenieść na truskawki. Do ściółkowania najlepiej używać słomy pszennej bądź żytniej, gdyż jest ona najmniej zachwaszczona. Grubość ściółki powinna mieć 10 cm. Ściółkowanie truskawek rozpoczyna się w momencie, gdy rośliny są w fazie spoczynku zimowego oraz gdy temperatura spadnie poniżej 5°C na co najmniej kilka dni oraz jeśli gleba jest już zamarznięta.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X