Bezpieczeństwo żywnościowe i ochrona rolników: PiS chce przedłużenia moratorium na sprzedaż ziemi

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi. Proponują przedłużenie moratorium na wyprzedaż polskiej ziemi z majątku Skarbu Państwa. Politycy opozycji chcą, by ta ziemia służyła polskim rolnikom i bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Podczas konferencji prasowej poseł Paweł Sałek wyjaśnił, że ustawa przyjęta w poprzednim parlamencie, która wprowadziła obecne moratorium, wkrótce wygaśnie, stąd potrzeba nowej regulacji. Podkreślił, że przedłużenie moratorium jest konieczne, aby ziemia służyła Polakom do produkcji rolnej i zabezpieczała bezpieczeństwo żywnościowe. Sałek zaznaczył również, że ziemia jest dobrem narodowym, którego nie można się pozbywać.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli, że obywatelski kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki, podpisał sześć zobowiązań dla polskiego rolnictwa, wśród których wymieniono zatrzymanie tak zwanego Zielonego Ładu oraz umowy Mercosur, a także ochronę polskiej ziemi. W związku z tym przygotowano ustawę, która zostanie skierowana do Sejmu.

Poseł Paweł Sałek wyjaśnił, że ustawa o ochronie polskiej ziemi ma przedłużyć funkcjonowanie rozwiązań przyjętych jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy. Podkreślił, że jest to konieczne, ponieważ ustawa przyjęta w poprzednim parlamencie będzie wygasać. Proponowane przedłużenie moratorium ma na celu, aby ziemia służyła przede wszystkim Polakom do produkcji rolnej, polskim rolnikom, oraz zabezpieczała bezpieczeństwo żywnościowe. Sałek zaznaczył, że ziemia jest dobrem narodowym, wartością niepomnażaną, której nie można się pozbywać i wyraził nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przez polski parlament w układzie konsensusu.

- W cieniu umowy z Mercosur dochodzi do likwidacji Wspólnej Polityki Rolnej. Europę zaleje tania żywność z krajów Mercosur, co oznacza, że polskie rolnictwo straci na konkurencyjności. Umowa z Mercosur bezpośrednio uderza w naszych konsumentów - ta żywność jest produkowana poza normami UE. Jest to niebezpieczne dla środowiska, ale też dla naszych konsumentów. - powiedział Michał Cieślak.

Przedstawiciele PiS wyrazili nadzieję, że marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, sprawnie skieruje ich projekt do dalszych prac parlamentarnych. Liczą na konsensus w tej sprawie, argumentując, że ochrona ziemi jest dobrem narodowym.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X