Ile z Unii i dla kogo po 2013 roku?

Głównym tematem III Krajowego Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw, które odbyło się w Mszczonowie 25 lipca było omówienie dokumentów przesłanych przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej do konsultacji społecznych. Przeprowadziła ona bowiem przegląd unijnego systemu regulacji sektora owoców i warzyw i zaproponowała cztery warianty strategiczne rozpatrywane we Wspólnej Polityce Rolnej od 2014 r.

WPR nie przewiduje w nowym budżecie dofinansowania inwestycji w grupach wstępnie uznanych. Warianty dotyczyły więc przede wszystkim funduszów operacyjnych. Według dyskutantów najbardziej korzystnym jest wariant drugi, który zakłada wprowadzenie instrumentów, mających spowodować wyrównywanie różnic w stopniu zorganizowania producentów między poszczególnymi państwami. Przewiduje on większe dofinansowanie funduszów operacyjnych i pokrywanie kosztów członkostwa w grupie. Na wsparcie mogą też liczyć nowe formy współpracy, takie jak grupy interesu ekonomicznego, umowy o współpracy między producentami czy stowarzyszenia obsługujące lokalne rynki. Ekonomiczne zachęty mają skłonić do współpracy między organizacjami a producentami indywidualnymi, przewiduje się także wsparcie dla producentów indywidualnych w regionach o niskim stopniu zrzeszania się. Dofinansowana będzie promocja, także ta, która ma na celu zdobywanie nowych rynków zbytu, działania innowacyjne, a także wspomagające odporność ogrodnictwa na kryzysy (fundusze inwestycyjne i ubezpieczenia). Na pomoc materialną mogłyby też liczyć w tym wariancie przedsięwzięcia podnoszące profesjonalizm kadry zarządzającej.

Wariant pierwszy zakłada pozostawienie funduszów inwestycyjnych bez zmian, wariant trzeci – przeniesienie inwestycji realizowanych w ramach programów operacyjnych do środków na rzecz rozwoju obszarów wiejskich (PROW), a wariant czwarty przeniesienie wszystkich środków do drugiego filaru. Jest to wielce niekorzystne dla beneficjentów, gdyż PROW (który jest w tzw. drugim filarze) ma ustalone z góry, ograniczone środki, zaś dofinansowanie z pierwszego filaru zależy tylko od uznania danych inwestycji.
Konsultacje przeprowadzane są do 9 września. Dokument konsultacyjny oraz informacja, jak wziąć w niej udział znajduje się na stronie:

http://ec.europa.eu/agriculture/fruit-and-vegetables/policy/consultation/index_pl.htm

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X