Stosowanie podrabianych środków ochrony roślin

7% środków ochrony roślin na polskim rynku jest fałszywych. Polskie służby celne wspólnie z innymi organami już w 2005 r. udaremniły jeden z pierwszych przemytów środków ochrony roślin na większą skalę. Miało to miejsce na zachodniej granicy i dotyczyło eksportu podrobionych pestycydów z Polski do Niemiec.

Niestety fałszerstw przybywa i tylko niewielki procent z nich jest wykrywany. Skuteczne akcje udaremnienia wprowadzenia fałszywych środków ochrony roślin na krajowy rynek, zdarzają się systematycznie. Ostatnią spektakularną akcję Centralne Biuro Śledcze przeprowadziło w 2012 r. Służby te posiadały informacje o przemycie i śledziły drogę dystrybucji podrobionych preparatów, z których większość wysyłana była w kraj z Lubaczowa położonego 25 km od granicy z Ukrainą. Przesyłki fałszywych pestycydów pochodziły z Chin.

W Lubaczowie, w kilku miejscach, towar był dodatkowo konfekcjonowany w podrobione opakowania i etykiety znanych producentów działających w kraju i Europie. Fałszerze planowali wprowadzenie na rynek około 2 ton podrobionych substancji. Należy pamiętać, że zamiast ochronić rośliny przy stosowaniu fałszywych pestycydów można je spalić.

Zastosowanie takich środków  może być szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Może się też okazać, że na takim stanowisku za rok nic nie urośnie. W najlepszym przypadku podrobiony środek ochrony roślin tylko poparzy rośliny w uprawie. Rolnicy czasem nie zdają sobie sprawy z tego, że kupując środki ochrony roślin okazjonalnie, kupują produkty nieoryginalne. Środki podrabiane tylko przypominają wyglądem produkty oryginalne. Fałszowane są opakowania, instrukcje oraz zawartość. Zawartość środka może mieć inny skład i toksyczne zanieczyszczenia. Fałszywy środek może być nawet pozbawiony jakiejkolwiek substancji aktywnej. Po sporządzeniu cieczy roboczej może się pienić, rozwarstwiać, tworzyć osady i krystalizować.

Fałszerstwa środków ochrony roślin dotykają całą Europę, a ich głównym źródłem jest nielegalny handel oraz niekontrolowany import równoległy. Inicjatywę walki z fałszywkami wykazało Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA), które w 2011 r. podjęło kampanię przeciwko fałszowaniu środków ochrony roślin w poszczególnych krajach Europy. W Polsce społeczną kampanię informacyjno-edukacyjną, mającą na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się tego procederu, prowadzi Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). Działaniom tym przyświeca wspólny cel: bezpieczeństwo, zdrowie i gwarancja pewności w obrocie środkami ochrony roślin.

Link do filmu na temat podrobionych środków ochrony: http://www.youtube.com/watch?v=Bzpzo8Pmawo&list=UUByrJ8qYLfKtUPgeMJcmBJA&index=1&feature=plcp

Źródło: PSOR, PIORiN
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X