Forum Doradców Bayera – podsumowanie sezonu 2012, cz. I

Firma Bayer CropScience zaprasza doradców z całej Polski kilka razy w roku, ale spotkanie przedświąteczne ma bardziej uroczysty charakter i więcej w nim refleksji w związku z kończącym się sezonem.
Parch jabłoni
Doradcy, Robert Binkiewicz z Agrosimex i Andrzej Soska z Soska Konsulting, a także Tomasz Gasparski z Bayer CropScience zgodnie stwierdzili, że w 2012 roku nie było znaczących problemów z parchem jabłoni , a przebieg choroby był podobny w całej Polsce. Wysiew zarodników workowych trwał mniej więcej do 11 czerwca 2012 roku.  
trzech tenorow– Zbyt wcześnie, zbyt często i zbyt intensywnie stosowano w sadach środki IBE. Preparaty dodynowe dawały dobre efekty wczesną wiosną. W późniejszych terminach stosowano je niekiedy w mieszaninie z IBE do wyniszczania palm parcha. Zaobserwowałem też tendencję do zawyżania dawek środków ochrony – podsumował mijający sezon Robert Binkiewicz. Andrzej Soska skupił się na najtrudniejszym majowym terminie zwalczania. Między 3 a 10 maja najlepszy efekt ochronny dała tzw. kanapka, czyli trzykrotne opryskiwanie: zabezpieczające przed opadami deszczu, potem zabieg przerywający infekcję, a następnie kolejny mieszaniną środka kontaktowego z interwencyjnym.
Przędziorki
Występuje zależność między intensywnym nawożeniem dolistnym a zwiększonym pojawieniem się przędziorków w sadach. W walce z tymi szkodnikami stosowane są coraz częściej  mieszaniny Envidoru z Ortusem lub Omite, a wczesną wiosną programu olej parafinowy przed kwitnieniem i Envidor po kwitnieniu. Okazuje się także, że w sadach z Integrowaną Produkcją nie ma problemu z tym szkodnikiem, dlatego że dobroczynek gruszowy skutecznie wspomaga ochronę chemiczną.  Warto pamiętać, że w przypadku zwalczania przędziorków dawkę należy dostosowywać do wielkości koron drzew.  Szkodniki te występują coraz częściej na kilku kilkunastu drzewach w sadzie oraz chętniej zasiedlają sady posadzone na ciepłej glebie i karłowych podkładkach – zauważył Robert Binkiewicz. Andrzej Soska dodał, że obserwuje się różną skuteczność środków olejowych w zwalczaniu tych szkodników, ale wiele zależy od czynników pogodowych. Tomasz Gasparski z Bayer CropScience dodał, że problem z przędziorkami mają ci, którzy zwlekają z wykonaniem zabiegów. W Małopolsce, podobnie jak na Mazowszu, trudno wychwycić podczas lustracji przędziorki, które placowo występują także w tamtejszych nasadzeniach.
W ochronie chemicznej sadów ogromnie ważną rzeczą jest, o czym zbyt rzadko przypomina się sadownikom, ostrożność w stosowaniu insektycydów, jeśli w sadzie kwitną chwasty. Zachowując zasady dobrej praktyki (oraz wybierając preparaty bezpieczne dla owadów zapylających) uchronimy pszczoły tak ważne dla przyszłego plonowania. W PIORiN-ach w Małopolsce często odnotowuje się donosy na tych, którzy nie przestrzegają zasad stosowania środków ochrony – dodał pracownik Bayera.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X