Forum Doradców Bayera – podsumowanie sezonu 2012, cz. II

korzeniowskiMiodówki i inne szkodniki
– Standardowa ochrona przed miodówką sprowadza się do stosowania przed kwitnieniem: pyretroidów, oleju parafinowego, glinki kaolinowej lub Dimilinu, po kwitnieniu natomiast abamektyny i Movento – mówił Robert Binkiewicz. W przypadku tego szkodnika właściwy termin zwalczania daje gwarancję sukcesu. Zazwyczaj Movento jest stosowany w sadach między 5 a 10 czerwca. Z badań wynika, że stosowanie w dawce 1,8 l/ha (zalecany jest 2,25 l/ha) nie powoduje obniżenia skuteczności działania. Movento działa na młode stadia larwalne, hamując przechodzenie w kolejne fazy rozwojowe. Preparat ten w formulacji 100 SC (polecanej w sadownictwie) nie wykazuje fitotoksyczności.
Movento jest bardzo skuteczny w zwalczaniu pryszczarka (83-procentowa skuteczność). Obecnie jest zarejestrowany w jabłoniach i gruszach, więc nie można go polecić w ochronie porzeczki, ale warto wiedzieć, że zwalcza mszyce, wielkopąkowca i pryszczarki.  Spektrum działania Movento 100 SC jest jednak jeszcze szersze – wykazuje działanie na czerwce, mszyce,  w tym bawełnicę korówkę, a także z doniesień zagranicznych wynika, że znacząco ogranicza pordzewiacza jabłoniowego, przędziorki oraz populację  zwójkówek.

Nie zaleca się go mieszać z regulatorami wzrostu i preparatami systemicznymi, gdyż może wykazywać obniżoną skuteczność, ale na Zachodzie stosowane są różne mieszaniny, co może jednak zwiększać ryzyko fitotoksyczności.  Rozwarstwienie w butelce Movento nie ma wpływu na skuteczność, ale zawartość trzeba wstrząsnąć przed użyciem.  Warto pamiętać, że w niższych temperaturach jego skuteczność maleje, ponieważ wtedy preparat wolniej przemieszcza się w tkankach roślin – dodał Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience.

Zaraza ogniowa
Od dwóch sezonów obserwuje się niepokojące zjawisko – nasila się występowanie zarazy ogniowej w sadach, zwłaszcza na drzewkach późno sadzonych (np. w gminie Sadkowice). Sadownicy czekają z niecierpliwością na nowe produkty do walki z tą groźną bakterią, takie jak: Viflocal, Chitoazn srebra i Huwasan – zauważył Robert Binkiewicz. Andrzej Soska potwierdził, że w Grójeckiem problem nasila się, a choroba pojawia na drzewkach z różnych szkółek, polskich i zagranicznych. Podejrzewa, że do zakażenia dochodzi już po posadzeniu wskutek późnego kwitnienia . W takiej sytuacji zasadne wydaje się pytanie, czy należy w ogóle dopuszczać do kwitnienia drzewek w pierwszym roku. W wielu młodych nasadzeniach standardowo wykonuje się przerzedzanie ATS-em lub mocznikiem.

Choroby kory i drewna
Andrzej Soska mówił, że sadownicy niechętnie sięgają po metody niechemiczne. Tak jest w przypadku raka drzew owocowych. Mechaniczne usuwanie porażonych pędów i gałęzi wydaje się metodą nieskuteczną, gdy tymczasem jest zabiegiem bardzo ważnym i nie powinno się go pomijać.  

Nowe spojrzenie na Aliette 80 WG
Aliette to preparat polecany od dawna w ochronie jabłoni  przeciwko zgniliznie pierścieniowej podstawy pnia powodowanej przez  Phytophtora cactorum. Preparat w roślinie wykazuje działanie systemiczne i dwukierunkowe. Jest pobierany przez liście i korzenie oraz łatwo transportowany w roślinie zarówno w dół jak i w górę. Może być stosowany nalistnie lub do podlewania i moczenia w stężeniu 0,5%. W zwalczaniu chorób bakteryjnych np. zarazy ogniowej indukuje odporność i należy go stosować zapobiegawczo. Jony glinu w Aliette wykazują działanie bakteriostatyczne. Preparat Aliette 80 WG  w 2012 roku uzyskał rejestrację do zwalczania chorób bakteryjnych w jabłoni i gruszy w Belgii. Po uzyskaniu w 2013 roku rejestracji  w Polsce (na zasadach wzajemnego uznawania pomiędzy krajami UE) będzie polecany w ograniczaniu zarazy ogniowej na 3-7 dni przed infekcją – mówił Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience.

Drugim ważnym zastosowaniem jest ochrona przed Pseudomonas syringae na gruszy. Patogen ten ogranicza kwitnienie, a zastosowanie Aliette poprawia sytuację w następnym sezonie. Może być także stosowany po gradobiciu na rany. Aliette 80 WG wykazuje również  działanie w ograniczaniu parcha jabłoni. Nie poleca się stosowania Aliette na odmianę 'Golden Delicious' od pełni kwitnienia do opadania zawiązków, gdyż może wywołać objawy fitotoksyczności.

bayer1

bayer2

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X