Eksporterzy dyskutują z GIORiN
Eksporterzy owoców i warzyw spotkali się z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na konferencji zorganizowanej 28 listopada w Warszawie. Dyskutowano o warunkach eksportu roślin i towarów pochodzenia roślinnego do Federacji Rosyjskiej. Podstawą do spotkania były zalecenia przygotowane przez PIORiN dla eksporterów, w odpowiedzi na zastrzeżenia rosyjskich służb fitosanitarnych w stosunku do towaru, który trafia do Rosji z naszego kraju.
Eksporterzy podkreślali w dyskusji, że zalecenia kierowane do nich przez PIORiN powinny być adresowane m.in. do producentów oraz przedstawicieli krajowych służb fitosanitarnych. Tłumaczyli także, jakie problemy napotykają, aby wyeksportować towar do Federacji Rosyjskiej – m.in. niedostateczna obsługa przez inspektorów z oddziału w Grójcu przed wysyłką jabłek. Podkreślali również, że nie mają także technicznych możliwości skontrolowania wszystkich partii towaru uzyskiwanych od producentów, na co nalega PIORiN.
W trakcie konferencji prasowej Ministra Stanisława Kalemby oraz Głównego Inspektora Tadeusz Kłosa, która odbyła się tego samego dnia, podkreślano bardzo dobre wyniki polskiego eksportu produktów roślinnych do Rosji i o staraniach jakie prowadzą polskie urzędy w celu zabezpieczenia zgodności eksportowanego towaru z wymaganiami służb Federacji Rosyjskiej.
Główny Inspektor przyznał m.in., że od strony rosyjskiej nie otrzymuje informacji o firmach, które dopuściły się nieścisłości (przekroczenia norm pozostałości ś.o.r, błędy w dokumentacji). W efekcie nie ma możliwości zweryfikowania tych doniesień. Jak powiedział, komunikaty od strony rosyjskiej przychodzą z dużym opóźnieniem w stosunku do czasu wykrycia nieprawidłowości w towarze wwożonym do Rosji.
GIORiN zaleca eksporterom wdrożyć w trybie natychmiastowym (fragment listu GIORIN z 20.11.2013):
1) Zapewnienie jednolitości danych we wszystkich dokumentach dołączanych do przesyłek towarów roślinnych kierowanych na rynek rosyjski.
2) Wdrożenie procedur kontroli wewnętrznej i wyznaczenie osób odpowiedzialnych (pełnomocnik ds. jakości) za przeprowadzanie wstępnych kontroli odnośnie spełniania rosyjskich przepisów i norm, w zakresie spraw fitosanitarnych i bezpieczeństwa żywności. Takie kontrole, wykonywane u producentów i eksporterów przed dokonaniem kontroli urzędowej, powinny wyeliminować z eksportu partie produktów niespełniające wymagań rosyjskich. Kontrole powinny obejmować także stosowane obserwacje roślin i produktów roślinnych pod kątem organizmów kwarantannowych dla FR.
3) Przebadanie wszystkich partii owoców i warzyw, pochodzących ze zbiorów br., pod kątem pozostałości ś.o.r. i azotanów/azotynów. Wyniki świadczące o przekroczeniu norm rosyjskich powinny skutkować eliminowaniem partii z eksportu do FR.
4) Dołączenie wyników powyższych badań do każdego wniosku o wydanie świadectwa fitosanitarnego dla przesyłek kierowanych na rynek rosyjski. W przypadku braku wyników ww. badań, należy załączyć wyjaśnienie o przyczynie ich nie wykonania.
5) Przystąpienie producentów owoców i warzyw w Polsce, przeznaczonych na rynek FR, do systemu integrowanej produkcji, wg alternatywnych programów ochrony roślin, opracowanych pod kątem wymagań i norm obowiązujących w FR w zakresie bezpieczeństwa żywności, w odniesieniu do pozostałości ś.o.r., azotanów/azotynów.
6) Zaopatrywanie się eksporterów owoców i warzyw w produkty pochodzące z gospodarstw stosujących system integrowanej produkcji dla poszczególnych gatunków uprawianych roślin, a także wymaganie od producentów wyników badań świadczących o spełnianiu przez towar norm rosyjskich w zakresie pozostałości środków ochrony roślin oraz azotanów i azotynów.