X Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej - rozpoczęte
W centrum konferencyjnym hotelu Gromada w Warszawie odbył się 23 stycznia pierwszy dzień X Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej, organizowanych przez Katedrę Sadownictwa SGGW i firmę BASF. Jak co roku na spotkanie licznie przybyli sadownicy z całego kraju, aby wysłuchać wykładów ekspertów sadowniczych, jak i zapoznać się z ofertą firm prezentujących się na wystawie.
W tematach poruszanych na konferencji dużo uwagi poświęcono tematyce siatek przeciwgradowych. O doświadczeniach Instytutu Ogrodnictwa mówił Waldemar Treder, który wskazywał, że w badaniach wykonywanych w Instytucie nie potwierdzono, aby pod siatkami drzewa gorzej zawiązywały pąki kwiatowe. Natomiast dowiedziono, że siatka szara i czarna może obniżać stopień wybarwienia owoców, podobnie ekstrakt owoców może być niższy.
Na ten temat wypowiadał się także Peter van Arkel (Fruit Advies Zuid-Limburg ), który przedstawił szereg doświadczeń prowadzonych w różnych stacjach doświadczalnych w Holandii, Belgii i Niemczech . Potwierdziły one, że drzewa odmiany Elstar pod siatkami lepiej plonowały, a średnia masa owocu była wyższa niż z drzew nieosłanianych siatkami. W niektórych latach prowadzenia doświadczeń trzeba było wykonać nie 2 a 3-krotny zbiór. Nie było różnic w jędrności owoców, natomiast rozkład skrobi i wybarwianie owoców następowało z 3-4 dniowym opóźnieniem. Obserwowano na różnych odmianach jabłoni mniejsze ordzawienie skórki owoców.
Drugim ważnym tematem poruszanym na konferencji była integrowana ochrona upraw sadowniczych. Na ten temat mówiła m.in. dr Beata Meszka (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach), opisując zasady integrowanej ochrony przed parchem jabłoni. Podkreślała znaczenie jesiennego zabiegu 5% roztworem mocznika w celu znaczącego ograniczenia potencjału infekcyjnego. Przypominała, że stosując fungicydy należy podejmować przede wszystkim działania zapobiegawcze. Sadownikom w ochronie sadów będzie w tym roku pomagać kilka nowych preparatów, wśród których znalazły się m.in. Fontelis i Orlian. W doświadczeniach pracownicy IO potwierdzili efekt fungistatyczny nawozów i biostymulatorów, w tym nawozu Optysil i Solfan.
W trakcie drugiego dnia targów będą prezentowane m.in. tematy: Rozwiązania technologiczne stosowane w intensywnej uprawie czereśni, Bart Lisenborghs (Belgia); Choroby fizjologiczne jabłek, prof. dr hab. Kazimierz Tomala (SGGW); Młode przyrosty gwarancją jakości i plonu jabłek i gruszek, Jos de Wit (Holandia)