Szkółka Nowakowskich. Tradycja i nowoczesność
23 sierpnia w Żdżarach koło Nowego Miasta nad Pilicą odbyło się w Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzeja i Szymona Nowakowskich spotkanie sadownicze TRSK. W jego trakcie zgromadzonym sadownikom zaprezentowano gospodarstwo, które ma 40 lat tradycji. Jako pierwszy zabrał głos Andrzej Nowakowski, który podkreślał, że na działalność gospodarstwa miały wpływ także wycieczki po różnych krajach Europy i świata, które w ramach wyjazdów TRSK organizował prof. Eberhard Makosz. Opowiedział o swojej pasji hodowli roślin i zapowiedział, że w najbliższym czasie przekaże gospodarstwo swojemu synowi Szymonowi.
Zobacz zdjęcia z gospodarstwa i spotkania TRSK
Andrzej i Szymon Nowakowscy prowadzą gospodarstwo (80 ha gruntów własnych i 30 ha dzierżawionych), w którym znajduje się 40 ha szkółek, 10 ha podkładek wegetatywnych, 4 ha sadu zraźnikowego i 3 ha sadu produkcyjno-pomologicznego. Gospodarstwo, zajmujące się produkcją kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od chorób wirusowych, ma także duże zaplecze chłodnicze, zdolne do przechowania 500 tys. drzewek, 2 mln podkładek, 800 tys. podkładek szczepionych i ze śpiącym oczkiem. W mateczniku 90 proc. produkowanych podkładek wegetatywnych stanowią M9, M26, P60, M7, a 10 proc. Pigwa S1 i Colt. Materiał szkółkarski z gospodarstwa Nowakowskich w 90 proc. stanowią drzewka typu knip-boom, a 10 proc. to 1-roczne okulanty, materiał 7-miesięczny. 85 proc. produkcji drzewek owocowych stanowią jabłonie, po 5 proc. produkowanych jest grusz, wiśni i czereśni. Sad produkcyjno-pomologiczny prowadzony jest w ramach grupy hodowlanej AJAPPLE (wspólnie z INSAD-Prusy).
Do najważniejszych odmian jabłoni wyhodowanych w szkółce należą m.in.: Szampion Reno i Reno 2, Najdared, Sander, Mutsu NK, Muna, Zuzi Gala.
Zobacz także: Film - TRSK - Żdżary 23.08.2015. cz. 1
Komentarze