Cortland, Lobo, Paulared – znak zapytania
Trudno znaleźć rynek zbytu dla tych odmian. Czasem jednak osiągają przyzwoite ceny, ale trzeba akurat trafić na kupca. Za Lobo można wziąć dobre pieniądze, lecz tylko za jabłka duże (+75 mm, a najlepiej +80 mm). Cortland natomiast rodzi mało jabłek w ogóle. Ponadto obie odmiany podatne są na parcha i mączniaka. Tu już nie ma pytania o przyszłość tej odmiany, tu jest tylko pytanie: kiedy wycinać - pan Andrzej, Grzymkowice.
Odpowiedź sadownika wydaje się być odzwierciedleniem przekonań większości producentów. Przy konieczności poszukiwania nowych rynków zbytu oraz wciąż rosnących kosztach produkcji pewnym jest, że dla powyższych odmian nie ma miejsca w sadzie towarowym. Już od 1996 r. GUS uznawał odmiany takie jak: Wealthy, Jonatan, Cortland, Lobo oraz Paulared za szybko tracące na znaczeniu, a prof. Makosz nazywał je w swoich artykułach odmianami starymi.
Wiek obecnie istniejących nasadzeń dawno już przekroczył 25 lat. Jednakże wielu sadowników zwleka z decyzją o ich karczowaniu ze względu na niepewną sytuację ekonomiczną ich gospodarstw oraz brak środków na nowe nasadzenia. Być może argumentem przesądzającym konieczność ich likwidacji będą badania dr Grzegorza Klimka, który uznał odmianę Lobo za przynoszącą najmniejsze dochody.
Komentarze
TYLKO ZE MAMY NADPRODUKCJE I JABLKA PO 60 GR....panowie czas zejsc na ziemie