Komisje szacują straty w sadach

komisje szacujaGminne komisje ds. szacowania zakresu i wysokości strat spowodowanych przez gradobicia odwiedzają producentów, którzy zostali poszkodowani.

– Sadownicy oceniają swoje straty wysoko. Wśród ogromu zniszczeń, te wahające się w przedziale 30–40 % wydają się naprawdę łagodne. Niestety, w wielu przypadkach jest to 70–80 % – zdradza członek Komisji pracującej na terenie Gminy Kowiesy Jacek Ossowicz.

W innych gminach dotkniętych klęską (m.in. Błędów, Sadkowice) mówi się nawet o 100 % stratach. A nie są to jedynie uszkodzenia owoców, ponieważ mocno ucierpiały także drzewa, którym lodowe pociski pozdzierały korę.

Zniszczenia widać szczególnie na młodych jabłoniach. Takie drzewka mają mało gałęzi i nic nie chroni owoców przed uderzeniami. Różnica jest znacząca, kiedy porównamy ilość uszkodzeń ze starszymi kwaterami, gdzie gałęzie zamortyzowały uderzenia – zauważa jeden z poszkodowanych sadowników.
Gospodarze, którzy stracili większość źródła utrzymania cieszą się, że nie zostali z problemem sami. Nie wiedzą jednak, co przyniosą im spisywane protokoły. Czy i w jakim stopniu Władze pomogą w tragicznej sytuacji. Będzie to kredyt preferencyjny? Zmniejszenie podatku? Odroczenie terminów składek ubezpieczeniowych dla rolników? Największe nadzieje budzi uruchomienie działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej”. Wnioskowi, który spełni wymagania, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwróci aż 80% kosztów. Chodź trudno to zrozumieć, ale okazuje się, że klęska dla wielu sadowników może okazać się losem na loterii.

– Po gradobiciu rozpaczałem, a teraz liczę na pieniądze. Grad zniszczył mi między innymi kwaterę 15-letniego Cortlanda. Za te 80 % posadzę nowe drzewka – mówi producent, który pragnie zostać anonimowy.

Wszystko pozostaje w rękach komisji. To jak odniosą się do zniszczeń w protokołach, zaważy na późniejszej formie i wysokości pomocy.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Guest 2016-08-02 07:24
dlaczego TRSK i GUS nie uwzględnił strat gradowych podczas szacowania wielkości zbiorów? zapomnijscie o 4mln! nawet nie wiecie jak duże są to straty. To w Sadomierzu gradł nie padał to nie znaczy że jest tak fajnie. A Sandomierz to i tak przemysł wyprodukuje jak co roku.
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X