MSZ odpowiada sadownikom
Resort Spraw Zagranicznych to pierwsze Ministerstwo, które odpowiedziało sadownikom na szereg postulatów złożonych podczas protestu, który odbył się 12 września w Warszawie. Wśród nich znalazła się przede wszystkim konieczność rozpoczęcia rozmów z Rosją na temat zniesienia uciążliwego dla gospodarki naszego kraju embarga oraz ułatwienie procedur zdobywania wiz przez obcokrajowców.
W swojej odpowiedzi Ministerstwo zaznacza, iż obie kwestie są zadaniami priorytetowymi. W sprawie embarga nadmienia jednakże, że źródłem kłopotów sadowników są przede wszystkim niczym nieuzasadnione ograniczenia handlowe wprowadzone przez stronę rosyjską, a nie Polskie sankcje mające na celu powstrzymania agresywnej polityki tego kraju. Wobec trudnej sytuacji sadowników, MSZ zauważa konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu dla owoców. Wymienia kraje, które stają się resortu nową alternatywą m.in. Francję, Wielką Brytanię, Algierię, Niemcy, Arabię Saudyjską.
Załączamy fragment wykładu dr Bożeny Noseckiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dotyczącego najnowszych badań polskiego eksportu:
Sektor eksportu odnotowuje bardzo wysoki spadek, co spowodowane jest w głównej mierze przez embargo rosyjskie. W 2013 roku Polska była największym eksporterem jabłek – 32 % ogólnych zbiorów, obecnie jedynie 24 %. – Warto zwrócić uwagę, że w obecnym sezonie mamy jednak minimalny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym i dokonał się w okresie od kwietnia do czerwca, a ukierunkowany był głównie na Białoruś – zauważa ekspertka IERiGŻ. Okazuje się, że do krajów, z którymi mamy od niedawna podpisane porozumienie o wolnym handlu (Kanada, Singapur, Wietnam, Indonezja, Indie) wyeksportowaliśmy jedynie 3 tys. ton. Najwięcej do Indii – 1700 ton, do Kanady 400 ton. Nie zanotowaliśmy żadnego wzrostu eksportu do 15 UE (jedyny wzrost w sezonie 14/15, ale były to jabłka przemysłowe). Eksportujemy tam w 50% jabłka przemysłowe, z czego najwięcej do Niemiec, Holandii i Austrii. Do Białorusi wyeksportowaliśmy w sezonie 15/16 – 415 tys. ton., w poprzednim natomiast 289 tys. ton (Białoruś eksportuje obecnie 600 tys. ton jabłek, co 3-krotnie przewyższa produkcję tego kraju). Zwiększył się także eksport do Afryki Północnej (Egipt – wzrost z 2 do 26 tys. ton).
Komentarze