Łatwiejszy eksport do Indii

indie proces chlodzeniaDostęp do rynku indyjskiego polskie jabłka uzyskały już jakiś czas temu, lecz warunkiem ich dostaw była konieczność zabiegu bromkiem metylu. Stosowanie tej substancji jest zakazane w naszym kraju na podstawie przepisów UE.  Powodowało to poważne utrudnienia, tym bardziej, że eksporterzy z innych państw oferowali owoce poddane temu zabiegowi.  Na drodze licznych negocjacji, strona indyjska zaakceptowała alternatywę – metodę chłodzenia (cold treatment).

Polska zainteresowała się rynkiem indyjskim na fali poszukiwania nowych kierunków eksportu po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Za atrakcyjnością tego rozwiązania przemawiała tamtejsza, stosunkowo mała, w porównaniu do potrzeb, produkcja jabłek. Istotnym ograniczeniem była jednak konieczność stosowania bromku metylu – substancji, która zapewnia zniszczenie większości grzybów i bakterii w jabłkach, a tym samym daje pewność, że transportowane owoce są całkowicie bezpieczne i nie niosą niebezpieczeństwa roznoszenia chorób. Niestety, UE zakazała jej używania w 2004 roku, tym samym praktycznie uniemożliwiając nam potencjalny eksport tych owoców na tamtejszy rynek.

Strona polska poszukiwała takiego rozwiązania, które byłoby zgodne z unijnym zakazem stosowania bromku metylu, a jednocześnie dawałoby stronie indyjskiej pewność, że żadne grzyby i bakterie nie zostaną przeniesione do Indii z naszymi owocami. Polską propozycją był zabieg chłodzenia (cold treatment).

Przez ostatnie dwa lata strona polska przekazywała Indiom kolejne wyniki badań, doświadczeń oraz opracowań, dowodzących skuteczności tej metody. W sierpniu tego roku zaproszono indyjską delegację do odwiedzenia naszych sadów, sortowni oraz pakowalni, by mogli zapoznać się z technologią produkcji polskich jabłek.

Efektem tych starań jest wyrażenie zgody na stosowanie zabiegu chłodzenia. Otwiera nam to szansę na możliwość konkurowania z eksporterami z Chile, Nowej Zelandii czy USA.

Źródło: http://piorin.gov.pl/

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X