Na jakie pieniądze możemy liczyć w eksporcie na rynki azjatyckie?
Na jakie stawki może liczyć producent, oferując jabłka do eksportu na dalekie rynki? Czy jest to duża różnica w porównaniu ze sprzedażą, chociażby w kraju? – W naszej grupie Stryjno-Sad płacimy za jędrność. Ta różnica jest co roku i dochodzi do kilkudziesięciu groszy – mówił w debacie podczas 26. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu Zbigniew Chołyk, Prezes LubApple. Zdanie podtrzymuje również Prezes Unii Owocowej, Waldemar Żółcik. Według niego, jeśli producent pragnie otrzymywać satysfakcjonującą cenę, musi zmienić podejście do produkcji. Jednak w przyszłości uzyskanie ceny 1,20 zł/kg, nie będzie stanowiło problemu.
Pan Chołyk przywołuje jako przykład sadownika, który planował wysłać do Azji Red Jonaprinca z kontrolowanej atmosfery, niestety, mimo bardzo dobrego wyglądu zewnętrznego, jabłko nie miało odpowiedniej jędrności. – Sam był zdumiony, że towar nie nadaje się na Bliski Wschód i na pewno nie otrzyma ceny powyżej 1,20 zł/kg, a myślę, że zapłacimy mu co najwyżej 0,80 – 0,90 zł/kg. Przy załadunku jabłko musi mieć bowiem jędrność powyżej 6 kG, a oferowany towar był na poziomie od 4,5 do 5,2. – Takie jabłko może trafić na rynek krajowy, ale nie nadaje się na dalekie, azjatyckie rynki. W naszej grupie Stryjno-Sad staramy się płacić za jędrność. To różnica jest co roku i dochodzi do kilkudziesięciu groszy. Niestety, w tym roku znowu mamy zbyt miękkie jabłka – podsumowuje Prezes LubApple.
Podobne spostrzeżenia ma Prezes Unii Owocowej. – Jabłka na dalekich rynkach są ściśle wystandaryzowane nie tylko pod kątem jakości, ale także ceny. My możemy jedynie dopasować się do ceny, która tam obowiązuje i dać „bonus do wejście” klientowi, aby rozważył zakup właśnie naszych jabłek w porównaniu do innych. Tą różnicą będziemy się dzielić z producentem. Jestem natomiast przekonany, że uzyskanie ceny powyżej 1,20 zł/kg nie będzie w przyszłości stanowiło żadnego problemu – mówi Pan Żółcik podkreślając, że w zamian wymagana jest bezwzględnie odpowiednia jakość. Jabłka 70+, o jędrności 4 kG, mają swoją światowa cenę rynkową, która jest na poziomie 20, 25 eurocentów w hurcie i tego nic nie zmieni. – Jeżeli chcemy mieć cenę, musimy zmienić podejście do produkcji. Jeśli chcę, żeby mój sad i moja produkcja przeznaczona była na rynki dalekie, muszę zmienić swoje podejście już dziś, dopasowując do tego odpowiednią agrotechnikę. Podejmując decyzję o chęci wysyłki na koniec sezonu – jest już za późno.
Komentarze