Sadownicza Konferencja Agrotechniczna – relacja
Sadownicza Konferencja Agrotechniczna, będąca VII edycją Bialskiej Konferencji Sadowniczej, odbyła się 5 marca 2017 w Hotelu Ossa, niedaleko Białej Rawskiej. Organizatorem był Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD oraz Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD. Patronat naukowy objął natomiast Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wydarzenie jak zwykle cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, głównie z racji niezwykle interesującej tematyki.
– To już tradycja – spotykamy się po raz siódmy. Z roku na rok impreza się rozrasta. To największe spotkanie sadownicze w tym regionie i mamy nadzieję, że będzie to podtrzymane przez następne lata. Termin nie jest przypadkowy – zawsze przed sezonem, a to ze względu, że chcemy przekazać najwięcej najświeższych informacji, przeanalizować problemy, bo bardzo często błąd popełniony na początku sezonu, później ciężko skorygować – rozpoczął Pan Paweł Piotrowski (APPSAD).
Głos zabrała również prof. dr hab. Małgorzata Korbin, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa. Pani Korbin w swoim przemówieniu przybliżyła zebranym osiągnięcia Instytutu od początku jego istnienia. Liczne odmiany, sady wysokopienne, przemienne owocowanie, prymitywne środki – tak wyglądało nasze sadownictwo na początku. Przywołana została również postać prof. Szczepana Pieniążka, jako wizjonera i idealisty. – Wtedy znalazł się ten jeden, jedyny człowiek, który pomyślał, ze polskie sadownictwo da się ruszyć, i że uzyskamy taką pozycję, na jakiej jesteśmy teraz – opowiadała Pani Profesor.
Bardzo interesujący wykład wygłosił również Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Terenami Rady Powiatu Rawskiego – Pan Henryk Majewski, który omówił plany wsparcia dla produkcji sadowniczej w powiecie rawskim. Poruszone zostało między innymi zagadnienie zatrudniania pracowników do prac sezonowych, palący problem ubezpieczania upraw, żywność dobrej jakości, a opłacalność produkcji rolniczej, a także budowa podziemnych ujęć wody.
Pan Robert Sas (IPSAD) wygłosił wyczekiwany przez zgromadzonych wykład dotyczący problemów, z jakimi najczęściej mają do czynienia sadownicy. W prezentacji pojawiło się: opadanie liści z jabłoni odmian Golden Delicious i Gala, trudności w przerzedzaniu zawiązków, ordzawienia na jabłkach, choroby kory i drewna, miodówka gruszowa, parch jabłoni, zaraza ogniowa, owocówka jabłkóweczka, mszyce, cięcie oraz największy kłopot – mączniak jabłoni. Pan Sas odniósł się również do swoich obserwacji dotyczących zimowych uszkodzeń spowodowanych mrozem. – Oceniliśmy ponad 1000 pąków różnych odmian. Można zaobserwować, że najbardziej ucierpiała odmiana Jonagold oraz Red Chief. Najmniej strat obserwowaliśmy natomiast na uznawanych za najbardziej wytrzymałe na mróz odmianach Cortland, Elise czy Empire – mówił. Według Pana Sasa, uszkodzenia są na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym i sadownicy powinni podejść do nich z dużym spokojem.
Głos zabrał również Pan Michał Piątek z pasieki Pogodny Piątek, który od podstaw przybliżył temat zapylania sadów. Z wykładu mogliśmy dowiedzieć się, jaki gatunek owadów zapylających jest najbardziej odpowiedni dla sadowników oraz jakie zaplecze powinniśmy posiadać, aby móc efektownie prowadzić hodowlę. Pan Piątek zwrócił uwagę, że w większości przypadków bardziej opłacalnym jest zainwestować w lepszej jakości ule, czy chociażby miodarkę, ponieważ inwestycja ta zwróci się w przyszłości.
Temat mszyc i możliwości ich zwalczania podjął prof. dr hab. Remigiusz Olszak z IO. Profesor zwrócił uwagę, że niezmiernie trudną, a nawet niemożliwą, jest walka z tymi szkodnikami bez użycia środków ochrony roślin. Nie da się bowiem wyprodukować dobrej jakości owoców bez takiej ochrony. Zwrócić należy jednak uwagę, aby podczas zabiegów nie zaszkodzić organizmom pożytecznym, które są naturalnymi wrogami mszyc i w znacznym stopniu zmniejszają ich liczebność, choćby skorkom, biedronkom, pryszczarkom czy pająkom.
Zadbano także o producentów owoców jagodowych – o nowych odmianach truskawek opowiadał Pan Adam Borzęcki z Boryna Plant. Natomiast zwolennicy uprawy ekologicznej mogli wysłuchać wykładu dr Doroty Kruczyńskiej z IO w Skierniewicach.
Bardzo interesującym elementem konferencji był również panel dyskusyjny, w którym głos zabrali producenci grusz z Holandii oraz Polski, opowiadając o swoich doświadczeniach związanych z uprawą tego gatunku.
Organizatorzy: Paweł Piotrowski (Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD) oraz Robert Sas (Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD)
prof. dr hab. Małgorzata Korbin, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa
Robert Sas (IPSAD)
prof. dr hab. Remigiusz Olszak, IO
Komentarze