Nowe przepisy zatrudniania do pracy tymczasowej
– Od 1 czerwca 2017 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą zarówno praw pracowników tymczasowych, jak i funkcjonowania agencji zatrudnienia – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Regulacje wprowadzają limit pracy tymczasowej. Według nowych przepisów pojawia się 18 miesięczny limit pracy tymczasowej, wykonywanej w okresie 36 kolejnych miesięcy kalendarzowych (zarówno w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej, jak i pracodawcy). Limit ten jest niezmienny, bez względu na to czy skierowanie do danego pracodawcy następuje z jednej, czy też z kilku agencji pracy tymczasowej. Dotyczy to umowy zlecenie, jak również umowy o pracę.
Pracodawca jest zobowiązany przedstawiać do wglądu agencji pracy tymczasowej treści wynagradzania pracowników, a także informacje o zmianach takich zasad. Umożliwi to agencji pracy tymczasowej ustalenie wynagrodzenia niedyskryminującego pracownika tymczasowego.
Jak informuje MRPiPS będą wysokie kary za naruszanie przepisów. Poszerzony został katalog wykroczeń dotyczący nieprzestrzegania przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przez agencje pracy tymczasowej i pracodawców użytkowników. Chodzi tu zwłaszcza o nieprzestrzeganie przepisów dotyczących limitów pracy tymczasowej oraz powierzanie pracownikowi tymczasowemu pracy, która nie może być przez niego wykonywana. W takich sprawach inspektor pracy będzie oskarżycielem publicznym, a także będzie mógł nakładać grzywnę (do 2 tys., a w przypadku recydywy do 5 tys. złotych).
Natomiast sąd będzie mógł nakładać grzywnę na takim samym poziomie jaka została przewidziana w Kodeksie pracy, tj. od 1 tys. do 30 tys. zł.
Wprowadzono obowiązek certyfikacji usługi kierowania do pracy cudzoziemców do podmiotów działających na terytorium Polski oraz nowe zasady świadczenia tej usługi. Takie rozwiązanie ma zapobiec występującej patologii sprowadzania i zatrudniania cudzoziemców przez nielegalne agencje.
Agencje zatrudnienia zobowiązane będą m.in. do:
- zawierania z kierowanym do pracy cudzoziemcem pisemnej umowy,
- informowania cudzoziemca oraz podmiotu, do którego kierowany jest cudzoziemiec do pracy np. o zasadach dotyczących pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce,
- prowadzenia wykazu podmiotów, do których kierowani są cudzoziemcy,
- prowadzeniu wykazu cudzoziemców kierowanych do pracy.
Przywrócono obowiązek posiadania przez agencję zatrudnienia lokalu przeznaczonego do świadczenia usług.
Całość: TUTAJ